Proč starší lidé zvláštně voní? Specifický odér má jasný původ. Je možné se mu úspěšně bránit

Fotografie: Depositphotos

Když si přičichnete k malému miminku, tak často voní po mateřském mléku. Jeho pleť je svěží, často ošetřená dětskou kosmetikou. Odér starších lidí je naproti tomu odlišný. Ne vždy je ale příjemný.

Za zdroj vůně seniorů, která je všechno jiné než vábná, se dlouho považovala špatná hygiena. Není divu, že se lidem hůře umývá, když je bolí každičký kousek jejich starého těla. Jenže pravda je někde jinde. Pojďme se na tuto problematiku podívat z hlediska procesu stárnutí, který zde sehrává tu nejdůležitější roli. Více prozradila lékařka Shilpa Amin.

Proč vůbec člověk tvoří pach

Během života prochází lidský zápach různými fázemi, které jsou založeny na chemických změnách iniciovaných stárnutím. Jinak voní malý kojenec, odlišná vůně je dospělého člověka, u něhož určitá vůně pomáhá určit vhodnost potenciálních partnerů. Pach je jedním z podstatných signálů, vysílaných tělem, jež si dva lidé mezi sebou vyměňují. Někdo vám prostě voní, jiná osoba nikoliv.

Jakou roli sehrává pach v životě

Reakce na přirozený odér lidského těla je závislá na dané kultuře určitého národa i na důvěrnosti vztahu. Arabové například z pachu čtou charakterové a osobní vlastnosti člověka. Dokonce i budoucí nevěsta je vybírána podle svého osobních pachu. Nevoní-li dohazovači dobře, pak takovou dívku odmítne, protože z jejího odéru usuzuje na budoucí problémy manželského páru.

Jak funguje náš čichový orgán

Čichové receptory v lidském nose jsou schopné odhalit přítomnost látky etylmerkaptan v množství menším než jedna čtyřmiliarda gramu, jež vzniká jako produkt zkaženého masa. Každý člověk má svůj jedinečný pach, který ale v současné době často překrýváme různými deodoranty, parfémy nebo kolínskými vodami.

Fotografie: Pixabay

Jak vznik pach ve stáří

Se změnami zápachu lidského těla během stárnutí souvisí nenasycený aldehyd, tzv. 2-nonenal. Kůže seniorů produkuje více mastných kyselin a méně antioxidantů než v mladém věku. Kyseliny oxidují, což vede ke vzniku specifického zápachu.

Kdo se chce zbavit pachu stáří, měl by věnovat pozornost tomu, co konzumuje, a také správné hygieně. Místo sprchy je lepší se na stáří koupat a používat při tom sprchový gel. Co se týká jídla, tak zápach stáří se objevuje u osob, které jedí hodně vysoce kalorických potravin, čerstvou zeleninu a ovoce.

Jak vypadá dokonalá strava ve stáří

Vhodnou stravou v seniorském věku jsou dušená jídla, obiloviny, snadno stravitelná zelenina, rybí a drůbeží maso. A budeme se opakovat, ale i správná hydratace je velmi důležitá. A to zejména ve stáří, kdy mizí pocit žízně. Starší lidé by měli vodu popíjet po celý den, aby splnili doporučený limit 2 a půl litru vody denně.

Zdroj: Healthline