Rodiče vyhráli v loterii. Šance, že se jim narodí jedinečná trojčata, je 1 z 200 milionů

Fotografie: Depositphotos

Mladí manželé se těšili na třetí dítě, které sice nebylo plánované, ale nevadilo jim to. Záhy zjistili, že čekají trojčata. Po porodu se však ukázalo, že jejich děti jsou světovou raritou.

Toto si mladý pár zrovna neplánoval. Těšili se na každé miminko, to třetí, neplánované, mělo být jejich poslední. Počít přirozeně trojčata je samo o sobě poměrně vzácné, a rodiče tak byli touto zprávou opravdu zaskočeni. Později, když se děti narodily, se však rodina dostala do hledáčku novinářů ještě kvůli mnohem vzácnější věci, kterou jejich trojčátka měla.

Identická trojčata jsou i celosvětově velmi vzácná

Měli se velmi rádi a o vlastní rodině snili. Proto jejich první a poté i druhá dcera byly přivítány na svět s velkou radostí. Manželé si splnili sen a o třetím dítěti pouze teoretizovali. Když tedy Amber zjistila, že je znovu těhotná, byli zrovna přesvědčení, že další děti už mít nebudou. Již na prvním kontrolním ultrazvuku ale museli vstřebat další šok. Čekají totiž trojčata.

To je samo o sobě rizikové, a proto byla Amber sledována po celou dobu těhotenství. Co se však zjistilo později, byla vzácnost, která se vyskytuje pouze u jednoho na 200 milionů porodů. Jejich trojčata totiž byla identická. Tento stav se nazývá monoamniotické monochoriální těhotenství. Znamená to, že se miminka vyvíjí v jedné placentě i v jednom plodovém vaku.

Maminka při porodu málem zemřela

Takové těhotenství je ještě rizikovější, protože děti si mohou navzájem brát potřebné látky pro výživu, a tak může jedno z nich kdykoli zemřít, a ohrozit tím i dvě zbývající. Úmrtnost je v těchto případech 50 %. V případě Amber naštěstí nic takového nenastalo a všechna tři miminka se vyvíjela zdravě a rovnoměrně. Dramatická situace nastala až při porodu.

novorozená trojčata
Fotografie: Freepik

Amber děti donosila až do devátého měsíce, a tak holčičky vážily 1 800g, což je pěkná váha, takže nevyžadovaly žádnou speciální léčbu. Zato maminka při porodu málem zemřela. Naštěstí se ji lékařům podařilo resuscitovat a díky krevním transfuzím se jim ji povedlo stabilizovat. Za několik dní tak mohli všichni porodnici opustit.

Rodině s pěti dětmi pak nastal skutečný kolotoč. Přátelé pro ně naštěstí založili sbírku, protože náklady na výbavičku pro tři malá miminka, kočárek, ale i úpravu auta, to jsou položky, jež si mladá rodina nemohla dovolit. O nic se sice neprosili, ale nakonec tuto pomoc velmi uvítali. Dnes už děvčata povyrostla a daří se jim výborně. Stále však zůstávají raritou, kterých je na světě jen několik.

Zdroj: LittleThings