6letá holčička kvůli šikaně skončila v nemocnici. Tyrankou byla její nejlepší kamarádka

Fotografie: Freepik

Šikana ve škole se v posledních letech začíná běžně skloňovat. Mnoho učitelů se snaží, aby k takovým situacím nedocházelo. Stále to však nestačí, o čemž se přesvědčila i 6letá holčička.

Maminka se na svém Facebooku podělila o fotografii dcery, která skončila v nemocnici poté, co ji několik měsíců šikanovala její „nejlepší kamarádka”. Psychické týrání se na ní natolik podepsalo, že byla hospitalizovaná kvůli neustálému zvracení. Škola mamince týrané holčičky nevyšla vstříc a jediným řešením bylo dát dceru do jiné školy.

„Nejlepší kamarádce” důvěřovala

Na malou holčičku v nemocnici je opravdu srdcervoucí pohled. „Toto je moje 6letá dcera. Je hospitalizována kvůli šikaně,” napsala její maminka Carrie Golledge k fotografii. Z příspěvku se také dozvídáme, že ji měla šikanovat její nejlepší kamarádka, které plně důvěřovala. Z kamarádství se však vyklubal nerovný vztah mezi tyrankou a obětí. Tak dlouho ji její kamarádka citově týrala, až si holčička začala myslet, že takové chování je normální.

Psychicky však na tom byla stále hůře a nakonec se na ní „kamarádství” začalo projevovat i fyzicky. V noci se budila úzkostí a zvracela i 20krát za hodinu. Pokusy o řešení situace ve škole však selhaly. Učitelé celou situaci zlehčovali a mávali rukou nad podezřením ze šikany. „Vždyť je jim teprve 6 let,” odbyli zoufalou maminku, jež je nemohla přesvědčit o tom, že jde o víc než jen o dětské hašteření.

Musela odejít na novou školu

Bohužel, citlivá a důvěřivá holčička s velkým srdcem narazila na „kamarádku”, která těchto slabostí uměla dobře využít. Celá situace se nakonec vyhrotila tak, že maminka musela dceru přehlásit na jinou školu. Bez podpory učitelů a ochoty situaci řešit jí nezbylo nic jiného, pokud chtěla, aby její dcera už dále netrpěla. Maminka si také postěžovala, že učitelé, kterým svěřujete dítě, měli tendenci celou situaci manipulovat, zlehčovat a překrucovat.

Na její příspěvek v komentářích reagovalo mnoho lidí. Všichni přáli její dceři brzké uzdravení. Mnoho z nich však také potvrdilo, že mají podobnou zkušenost a ve škole jejich problém též zlehčovali. Jedna z komentujících napsala, že její 22letá dcera má dodnes psychické problémy a poruchu příjmu potravy. Obojí se u ní projevilo poté, co si v nízkém věku prošla šikanou.

Takové situace nepodceňujte

Malý tyran se vždy zaměřuje na „slabší” dítě. Obětí se tak zpravidla stávají právě děti, které jsou stydlivé nebo citlivé. Šikana se může objevovat již v první třídě, někdy už i ve školce. Rodiče by měli zpozornět, když jejich dosud ve škole spokojené dítě začne do školy chodit s nechutí. Dítě může být smutné, zaražené a projevuje se i řada tělesných příznaků.

U šikanovaných dětí se objevují časté bolesti hlavy a bříška nebo zvracení. Dítě špatně spí a budí se s pláčem. Když nemusí do školy, jeho stav se zlepší. Pokud máte podezření, že je dítě ve škole někým týráno, začněte ihned jednat a situaci nezlehčujte. Šikanované děti si do života odnáší psychické následky. Jestliže škola nespolupracuje, je nejlepší dítě přehlásit na jinou školu, případně mu zajistit i psychologickou pomoc.

Zdroj: Parenting