Soužití více generací v jedné domácnosti se může jevit jako dobrý nápad. Ve většině případů ale jen do určité doby

Fotografie: Pexels

Děti, rodiče a prarodiče v jednom domě jsou celkem obvyklou záležitostí. Společné soužití nese jisté výhody, ale v jistém směru mohou nastat problémy.

Pokud jste se rozhodli sdílet svůj domov s více členy rodiny, měli byste být připraveni na některá úskalí, která tato situace občas přinese. Možná budete mít pocit malého prostoru, postrádat soukromí nebo svůj volný čas. Naopak ale existuje dostatek pozitivních prvků, které sebou společná domácnost přináší. Není nic lepšího než mít hlídání dětí přímo pod střechou, nemyslíte?

Pocit bezpečí a velká pomoc

Prarodiče vašich dětí vám jistě rádi pomohou s péčí o vaše ratolesti a mnohdy i s domácími pracemi. Nemusíte tak řešit hlídání pokaždé, když je vaše dítko nemocné nebo musíte zůstat déle v práci. Ušetříte spoustu času sháněním někoho, kdo by se o děti postaral nebo dopravováním dětí na jiné místo. Ke všemu můžete být klidní, protože víte, že je vaše dítě se spolehlivou osobou, která vaše dítko dobře zná. A to je pro rodiče obrovská pomoc.

Fotografie: Freepik

Mít velkou rodinu je snem mnoha lidí. Někteří touží být stále někomu nablízku, sdílet zážitky nebo se podělit o každodenní starosti. Být součástí velké rodiny vám zajistí dostatečnou oporu a pocit bezpečí. Pokud je v domě víc lidí, zajistí to více zábavy, smíchu a dobré nálady.

Fotografie: Unsplash

Důležitý osobní prostor

Problém nastává ve chvíli, kdy začnete mít pocit nedostatku osobního prostoru. Prarodiče často nevědomky nebo zcela vědomě porušují nastavené hranice. Rozmazlují svá vnoučata a i přesto, že má dítě výchovně stanovená pravidla, prarodič je obchází.

Může docházet i k situacím, kdy ve chvílích hádky má potřebu se vměšovat do rozhovoru a bránit jednu stranu nebo obhajovat vnouče ve chvíli, kdy se to nejméně hodí. Proto je potřeba si jasně předem stanovit pravidla s prarodiči, která by měli respektovat.

Fotografie: Freepik

Osobní prostor je důležitou součástí života každého člověka. Pokud má pocit, že o něj přichází, začne se cítit nekomfortně a podrážděně. Pokud bydlíte s rodiči jako dospělí lidé, vnímáte to každý ze svého pohledu. Každý máte svůj způsob života, jiné priority, zvyky a návyky a chcete se doma cítit svobodně. Soužití s rodiči proto vyžaduje velkou trpělivost a ústup z obou stran, aby se všichni cítili příjemně.

Zdroj: VeryWellFamily