Stabilizované květiny vám vydrží i několik let

Květiny jsou součástí našich životů už po mnoho let. Patří k různým příležitostem, jako jsou svátky, narozeniny, výročí, poděkování, pozornost či jen tak pro radost. Mimo jiné patří mezi jednu z nejkrásnějších bytových dekorací. Pravdou je, že živé květy brzy uvadnou a musí být nahrazeny novými. Jak to udělat tak, aby kytky vydržely? Je to vůbec možné?

Odpověď je uspokojivá – ano existují i nevadnoucí rostliny a květiny. Jsou zcela přírodní a ekologické, svou přirozenost si zachovají díky speciálnímu procesu stabilizace. Jedná se o způsob ošetření, kde si rostliny ponechají svou přirozenou krásu a čerstvý vzhled. Proces ošetření se používá převážně v Ekvádoru či Kolumbii už více než 30 let. V Evropě si stabilizované rostliny ještě stále hledají své místo.

Stabilizované květiny nezvadnou

Chcete-li darovat někomu živou květinu, která vydrží mnohem déle než pár dní, kupte stabilizovanou kytku. Jedinou podmínkou k udržení jejího půvabu je – nedávat jí do vody! Nevadnoucí květiny jsou chemicky ošetřeny tak, aby vydržely 2 až 10 let. Taková kytka pak vytváří krásnou dekoraci s milou vzpomínkou na osobu, která nám kytku darovala. Obávat se nemusíte ani usedajícího prachu. Rostliny takto ošetřené nemají elektrostatický náboj, a tudíž nepřitahují prach. Pokud už přece jen budete chtít kytku zbavit nějakého prachu, stačí ho sfouknout.

Jak probíhá stabilizace

Ke stabilizaci se používají rostliny, kdy je jejich dekorativní hodnota nejvyšší. To znamená, že kytka musí být ve vývojové fázi růstu. Čerstvě uříznuté květiny se vloží do zásobníku se stabilizačním roztokem. Jde o roztok na bázi glycerínu, který je pro lidské zdraví neškodný a splňuje požadavky EU. V rostlině dojde k procesu výměny z rostlinné mízy za roztok. Jakmile se květiny vyjmou z této lázně, jsou omyty a několik dní jsou v sušárně. Pro tento proces se nehodí pouze kytky, ale i palmy a další listnaté i jehličnaté rostliny. Výjimku tvoří pouze rostliny s velmi dužnatými částmi těla, kde je obsaženo vysoké procento vody.

Uplatnění stabilizovaných rostlin

Spektrum využití je velmi široké. Díky stabilizačnímu procesu si rostliny ponechají svůj půvab a přirozenost. Vhodné jsou k dlouhodobému zkrášlování interiérů, jak bytových tak komerčních prostor. Ať už v hotelích,nevadnoucí kytky kancelářích, barech a vinárnách. Nevadí jim totiž ani zakouřené prostředí s nedostatkem denního světla. Uplatnění najdou také ve svatební či smuteční floristice. Jestliže patříte mezi ty, kterým nevydrží ani kaktus, pak jsou nevadnoucí rostliny tím pravým ořechovým, právě do vaší domácnosti.

Fotografie publikována se svolením Michael Elliott, tiverylucky Photography/FreeDigitalPhotos.net