Ruce jako v bavlnce: Domácí prostředky udrží jejich mladistvý vzhled

Fotografie: Depositphotos

Říká se, že věk se nejlépe pozná podle rukou a kůže na krku. Pokud se však o pokožku rukou budete správně starat, udržíte si jejich mladistvý vzhled mnohem déle.

Naše ruce jsou velmi namáhané a neustále vystavené vnějším vlivům. Obzvlášť v suchém zimním období pokožka rukou doslova trpí. Přičteme-li i časté umývání rukou nevhodnými mýdly, používání chemikálii při úklidu a podobně, není se co divit, že většinu z nás tento problém trápí. Vysušená a popraskaná pokožka pak dostatečně nechrání před průnikem různých patogenů, a tak se můžete potýkat i se zanícenou, zarudlou pokožkou, která nepříjemně svědí, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Hydratace a zase hydratace

Nejprve byste se měli poradit s lékařem a vyloučit, zda vaše problémy nesouvisí s ekzémem nebo jiným kožním onemocněním. Často však kůže na rukou může být popraskaná, zarudlá a citlivá jenom kvůli venkovním vlivům a nesprávné péči. S tím si můžete poradit sami. A postačí nám i prostředky, které máte běžně doma.

Základem péče o problematickou, vysušenou, ale i ekzematickou pokožku je pravidelná hydratace. Výborné hydratační vlastnosti má mandlový nebo kokosový olej. Alespoň jednou denně si ruce natřete. Po aplikaci však budete mít několik minut mastné ruce, než se olej do pokožky vstřebá. Pokud vám to vadí, natřete si ruce až před spaním, kdy už nebudete nic dělat. Pokud si na noc dáte bavlněné rukavice a silnější vrstvu oleje, budou vaše ruce ještě lépe hydratované.

Přírodní peeling

Ten pomáhá odstraňovat svrchní vrstvu odumřelé kůže i suché šupinky. Pokožka rukou bude po peelingu mnohem hebčí. Stačí k tomu lžíce olivového oleje a lžíce cukru, které smícháte dohromady. Směs pak jemně vtírejte do pokožky rukou. Olej bude ruce hydratovat, zatímco cukr odstraní odumřelou vrstvu kůže. Dejte jen pozor na příliš intenzivní tření, jež by mohlo pokožku poškodit. Poté si ruce umyjte a peeling opakujte dvakrát až třikrát týdně.

olivový olej
Fotografie: Freepik

Aloe vera snižuje zánět

Zanícená a podrážděná pokožka potřebuje aloe vera. Pokud máte rostlinu doma, použijte gel z listu tak, že ho vetřete do pokožky a necháte chvíli působit. Poté ho opláchněte. Aloe vera má blahodárné hojící účinky, zklidňuje pokožku a snižuje zánět. Můžete si pořídit i produkty s aloe vera, dobré je však kupovat ty přírodní, bez zbytečných chemikálií, které pokožku zatěžují.

Maska na ruce

Dopřávejte svým rukám pravidelné masky. Vhodné suroviny, které můžete použít, jsou brambory, med, avokádo, vejce, jogurt, vločky, oleje, kafr, ale i mnoho dalších. Například můžete rozmačkat vařenou bramboru s trochou olivového oleje a potřít si touto směsí ruce. Masky nechávejte působit alespoň 15 minut. Poté opláchněte.

Koupele rukou zjemní pokožku

Do misky s teplou vodou nasypte trochu ovesných vloček a ruce nechte v lázni ponořené alespoň deset minut. Tato koupel má zklidňující účinky a je vhodná i pro ekzematickou pokožku. Můžete také rozehřát kosmetický parafín. Jakmile mírně zchladne, ponořte do něj ruce na půl hodiny. Parafín se postará o hebkou a pružnou pokožku.

Chraňte své ruce v zimě i v létě

V mrazivém počasí noste vždy rukavice. V létě si nezapomeňte ruce namazat opalovacím krémem. Přestože tato část těla není na spálení od slunce náchylná, pokožka dlouhodobě vystavená slunci vykazuje dřívější znaky stárnutí. Při práci v domácnosti a zejména při práci s čisticími prostředky používejte gumové rukavice.

Zdroj: Healthline, Healthline