Syndrom rodičovského vyhoření postihuje během pandemie mnoho rodin, charakterizován je několika prvky

Fotografie: Freepik

Nároky na rodiče během pandemie stouply, kromě práce z domova, musí nahradit dětem školu i zájmové kroužky, navíc v naprosté izolaci od ostatních rodin, přátel a volnočasových aktivit. Frustrující stav hraničí se syndromem rodičovského vyčerpání.

Mnozí rodiče přestávají zvládat nápor, který na ně klade pandemie koronaviru a s tím spojená karanténní a mimořádná opatření, režim home office a distanční výuka. Život rodin často připomíná vězení a mnozí dospělí cítí naprosté rodičovské vyčerpání, někteří už nemohou své děti dokonce vystát, z čehož se cítí provinile. Syndrom vyčerpání charakterizují tři klíčové prvky. Které to jsou a jak z toho ven?

Fotografie: Freepik

Syndrom rodičovského vyčerpání

Rodičovství je náročné i v běžných časech, tím spíše v dnešní době, kdy celá rodina žije několik měsíců doslova uvězněna na několika metrech čtverečních bytu nebo domu. Co charakterizuje stav rodičovského vyčerpání? Za prvé se jedná o pocity ztráty dostatečné energie pro běžné každodenní úkoly, což zahrnuje práci, péči o rodinu a domácnost.

Druhým charakteristickým prvkem je snížení empatie vůči dětem a schopnost rodičů trávit s dětmi kvalitně strávený čas. Posledním a velmi důležitým prvkem rodičovského vyčerpání je pocit, že dotyčný není dobrý rodič.

Izolace a omezení mezilidských kontaktů

Důvodem, proč k rodičovskému vyčerpání dochází je opatřeními vynucená izolace rodin, kdy se nemohou stýkat ani děti se svými prarodiči z důvodu možné nákazy. Dalším důležitým faktem, který zhoršuje atmosféru v rodinách je domácí výuka, protože školní povinnosti jsou nakládány na rodiče, kteří si často nevědí s výukou nebo plněním úkolů rady.

Vynucená izolace navíc prohloubila potíže mezi samotnými partnery, kteří pracují z domova a jsou neustále pospolu v uzavřeném prostoru, kde není úniku k vyventilování emocí sportem, kulturou nebo jiným druhem zábavy.

Fotografie: Freepik

Pozitivní myšlení a přestávky

Je zřejmé, že očkováním populace se blýská na lepší časy, proto by lidé neměli podléhat skepsi. Odpusťte si řešení partnerských problémů na pozdější dobu, není vhodné vše řešit nyní. Obdobně se pokuste přistupovat k dětem, kterým pandemie koronaviru vzala školní i mimoškolní aktivity a cítí se znuděné. Při zhoršení psychického stavu je na místě vyhledat pomoc odborníka. V ostatních případech je dobré udělat si přestávku, zastavit veškeré činnosti a zkusit meditovat nebo zhluboka dýchat.

Zdroj: VeryWellFamily