Syndrom zlomeného srdce aneb jak se popasovat s rozchodem a nezanevřít na lásku

Fotografie: Depositphotos

Zlomil jí srdce a ona už nemohla dál. Zatímco v zamilovaných románech se jedná o duševní stav dotyčné hrdinky, které její milý zlomil srdce, ve skutečnosti může jít i o fyzickou bolest končící až smrtí. Kardiomyopatie je totiž syndromem zlomeného srdce a připomíná infarkt.

Nevěra, hádka, rozchod mohou být natolik vypjatými emočními momenty, kdy trpí duše a slzy nejdou zastavit, ale může jít až o fyzické utrpení. V takovém případě může dojít až ke kardiomyopatii, stavu podobnému infarktu. Dokonce může syndrom zlomeného srdce vést až k dočasnému poškození srdečního svalu, výjimečně skončit smrtí. Jak toto onemocnění probíhá a co pomáhá, aby se zase srdce otevřelo nové lásce?

Z euforie do deprese

Co si budeme namlouvat, láska je mocná čarodějka, která umí poslat do nebes a umožní zažít nejúžasnější okamžiky a absolutní euforii, aby o několik týdnů, měsíců či roků později se stejnou razancí srazila až na samé dno a způsobila těžké deprese. V případě opravdu velkého a razantního emočního vypětí může dojít ke vzniku syndromu zlomeného srdce, který doprovází vážné fyzické obtíže.

Nejen slova, ale skutečná bolest srdce

Žádná prázdná slova o bolestech srdce, skutečně může srdce bolet a způsobit nevolnost. Současně způsobuje psychické i fyzické obtíže, někdy jsou dokonce fatální, byť ve velmi vzácných případech obrovské duševní agónie. Pojem zlomené srdce tak není jen symbolický a neznázorňuje jen bolestivé nevěry či rozchody, ale je lékařským pojmem, pro který se používá také název kardiomyopatie.

Fotografie: Freepik

Reakce na stres i výkyvy hormonů

Proč se u někoho smutná nálada a pláč kvůli rozchodu rozvine v syndrom zlomeného srdce a je nutné vyhledat lékařskou pomoc? Srdce je orgán lidského těla, který citlivě reaguje na stresovou zátěž a výkyvy hormonů. Lékaři charakterizují syndrom zlomeného srdce jako dysfunkci srdečního svalu způsobenou nadměrným uvolněním stresových hormonů, což vede ke stavu podobnému infarktu s příznačnými bolestmi hrudníku a píchání v oblasti srdce. V rámci terapie jsou nasazovány léky proti úzkosti a stresu, jinak by obtíže mohly vést až ke smrti.

Léčba zlomeného srdce

Jak se do takého stavu nedostat? Jednoduše je nutné silné emoce přesměrovat do jiných aktivit a ulevit svému srdíčku.

Poslech hudby

Smutné zamilované písničky, u kterých si lze pobrečet i energické, na které jde trsat! Hudba vám zvedne náladu a pomůže zapomenout na bolest.

Vrhněte se na koníčky

Sport, malba nebo hra na hudební nástroj, věnujte svoji energii aktivitám, které vás baví a pohání vpřed. Dobře strávený čas snižuje stresovou zátěž a napomůže k harmonizaci emocí.

Fotografie: Freepik

Změna je život

Ostřihání vlasů nebo nový styl oblékání? Nechte za sebou to staré včetně žalu a jděte kupředu!

Nevrhejte se po hlavě do dalšího vztahu

Pomsta v podobě nové známosti? Je dobré si udržet emoční odstup a naučit se být opět sama sebou než se vrhat do náruče dalšího muže. Uvidíte, že vám tato rada pomůže v budoucnu, kdy si už nebudete chtít užívat jen poměrů na jednu noc!

Odstraňte všechny vzpomínky

Máte v bytě věci, které vám stále připomínají dramaticky ukončený vztah? Připravte si dostatečně velkou krabici a naházejte do ní vše, co je s bývalým partnerem spojeno, jako jsou letenky, fotky, oblečení, knihy nebo CD. Odneste ji ideálně do popelnice, v horším případě do sklepa, rozhodně co nejdál do vás. Jen tak máte šanci začít zase žít a otevřít své srdce lásce!

Zdroj: Redakce