Účinky aromaterapie

Aromaterapie je známá již několik tisíce let. Už Římané, Řekové, či Egypťané věděli o blahodárných účincích aromaterapie a tato léčebná metoda byla do jisté míry bohatstvím jejich zemí. Esenciální oleje se dovážely z dálného východu za vysoké peníze a používaly se pro duchovní, léčebné, kosmetické, či rituální účely. V dnešní době je tato metoda stále více oblíbená nejen mezi ženami, ale i muži. Co je to tedy aromaterapie a jaké jsou její účinky?

Aromaterapie

Aromaterapie je metoda, kdy pomocí éterických olejů a především masáže, docílíme uvolnění svalů, ale i mysli. Napsala jsem především metodu masáž, protože éterické oleje můžeme i vdechovat. Avšak tuto metodu bychom měli provádět až na základě lékařského doporučení. Mnoho vědeckých výzkumů přisuzuje aromaterapii to, že dokáže léčit různé infekce, kožní nemoci a blahodárně působí na naši psychickou pohodu.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou vonné látky získané destilací z přírodních silic, produkované rostlinami. Jsou to především kořeny, listy, květy, které mají specifickou vůni a čistota a síla těchto olejů závisí na chemickém složení rostliny. Určitě sami můžeme posoudit vůni například fialky, která roste někde v přírodě, nebo ve městě. Proto mnoho farmaceutických, kosmetických firem používá rostliny rostoucí výhradně v přírodě a daleko od civilizace. Bohužel i dnes se můžeme setkat s „umělým pěstování aromatických rostlin“, ale jako konečný zákazník rozdíl moc nepoznáme.

Co léčí aromaterapie

Než si napíšeme, co léči aromaterapie, je dobré si vysvětlit, jak vůbec funguje. Každého z nás by určitě napadlo to, že je to díky vůni, která uvolní naše svalstvo a mysl. Je to na půl pravda, ale základem všeho je náš mozek a čich. Ty určují, na co aromaterapie bude působit. Obecně ale platí to, že uleví od bolesti nejen fyzické, ale i psychické, zlepší náladu, dodá hodně pozitivní energie. Několik klinických studií poukazuje na to, že určité silice mají své jasně dané účinky. Například pro těhotné ženy se doporučuje levandule, nebo růže, která zmírní úzkost, strach z porodu. Nicméně aromaterapie není pro všechny. Není to jen složením esenciálních olejů, které mohou vyvolat alergii, bolesti hlavy, depresi, ale i tím, že není mnoho prokázaných studiích na co všechno a v jaké míře působí na naše tělo.

Zdroj: Fotografie publikovaná se svolením od bugtiger Photography FreeDigitalPhotos. net