Pálení bobkového listu v domácnosti: Již naši dávní předci znali nenahraditelné účinky tohoto rituálu

Fotografie: KrásnéŽeny

Bobkový list je ceněnou rostlinou už od starověku. Dnes ho používáme jako koření, dříve však sloužil i k jiným účelům. Používal se jako lék, ale i při rituálech a duchovních očistách.

Vítězové bývali odměňováni vavřínovými věnci už ve starém Řecku a Římě. Již tehdy se moc dobře vědělo, že bobkový list má mnoho pozitivních účinků, jak pro naše tělesné zdraví, tak i pro to duševní. Vyzkoušejte tuto relaxační metodu, která má úžasné benefity. Obzvlášť se hodí na poklidný večer po náročném dni, kdy necháte odplout všechny starosti i úzkost a naladíte se na klidný spánek, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Bobkový list zklidňuje mysl i tělo

Vonné svíčky nebo tyčinky se zabydlely v mnoha domácnostech. Problém někdy může být v tom, že nikdy nevíme, jaké látky jsou v těchto vonných produktech obsaženy. Vždy je dobré se ujistit, že jsou vyrobené z čistě přírodních produktů, protože přidané chemikálie nám mohou naopak škodit. U bobkového listu nic takového zkoumat nemusíme. Při jeho hoření vzniká dým, jenž obsahuje přírodní složky, které mají především zklidňující vlastnosti.

Připravte si několik sušených lístků, plechovou misku a zapalovač nebo sirky. Ujistěte se, že nádoba, ve které budete lístky pálit, je opravdu z ohnivzdorného materiálu a nikdy je nenechte hořet bez dozoru. Listy zapalujte postupně, jeden po druhém. Brzy se místnost naplní příjemnou vůni a můžete začít relaxovat.

Zázračný a voňavý linalool

Uvařte si oblíbený čaj a přečtěte si něco pěkného. Pište nebo se věnujte kreslení. Vyberte si činnost, která odvede vaše myšlenky od práce i celodenního stresu. Bobkové listy obsahují linalool, terpenový alkohol, což je nesmírně prospěšná látka pro naše zdraví. Je obsažena v mnoha rostlinách a je příčinou květinové vůně, kterou budete při pálení bobkových listů cítit.

žena relaxuje
Fotografie: Freepik

Kromě vůně má však linalool i protizánětlivé účinky. Dokáže tak tlumit reakci těla na nemoc nebo zranění a je ideální, pokud trpíte chronickým zánětem. Působí jako anxiolytikum, tedy snižuje úzkost, stres, a tím pádem zlepšuje funkci imunitního systému. Má také sedativní účinky, dovolí vám usnout bez dlouhého převalování.

Další výhodou je, že odpuzuje komáry, a dokonce i blechy a štěnice. Hmyz jednoduše tuto vůni nemá rád. Stejné účinky má i levandule, která linalool také obsahuje. Na pozoru by se měli mít pouze citlivé osoby s alergií na parfémované vůně. Pokud máte ucpané dýchací cesty, je bobkový list také skvělým pomocníkem, protože pomáhá rozpustit hlen a zklidnit podráždění. V tomto případě je však účinnější vdechovat vodní páru. Můžete si tak několik listů uvařit v hrnci a páru inhalovat pod ručníkem.

Zdroj: Healthline