Hlavní faktory, které mají vliv na kvalitu spánku. Vyřešte konečně problémy s nespavostí

Fotografie: Freepik

Stává se vám, že nemůžete usnout, nebo se v noci budíte a ráno se tak probudíte ospalí a bez energie? Možná nemůžete přijít na kloub tomu, co váš spánek ruší. Pojďte zjistit, zda to není jeden z činitelů, které známe my.

Zima nebo horko

Pokud se budíte a máte chladné ruce, měli byste si vzít deku nebo zatopit, protože právě zima vás může probouzet. Není sice dobré spát v místnosti, kde je víc jak dvacet stupňů Celsia, ale zato se poté vyspíte. A abyste si nemysleli, že čím více tepla, tím lépe – je to chyba, kterou dělá spoustu lidí. Pokud budete spát navlečení, pod několika dekami a ještě budete topit, rušit váš spánek bude i to.

Ideální je místnost vyvětraná s teplotou okolo zmíněných dvaceti stupňů Celsia – ještě lepší je osmnáct – a spát byste měli v jakémkoliv pyžamu, avšak pouze pod jednou přikrývkou.

Kniha vás zachrání

Možným důsledkem vaší nespavosti je i to, pokud před spaním používáte elektroniku – počítač, tablet, mobil. Alespoň hodinu před spaním byste měli ulevit očím, nevystavovat je záření z těchto přístrojů. Měli byste ztlumit světlo v místnosti, kde budete spát a pokud zvolíte čtení knihy, uvidíte, že usnete hned. Čtení vás unaví a možná vás přinese i krásné sny.

Jídlo a pití, které vadí

Taky byste měli popřemýšlet o tom, zda vás o kvalitní spánek neokrádá káva, kterou si dáváte před spaním. Stejně tak škodlivý je před spaním i zelený čaj, ten vás totiž nabudí a vy neusnete.

Fotografie: Freepik

Další rušitelé spánku mohou být některé léky, vitamíny, velké množství alkoholu. Navíc byste se neměli před spaním přejídat – jednak by se vám během spánku ukládalo spoustu tuků v těle, jednak vás přecpané břicho nenechalo usnout.

Stres

Stres může za spoustu špatných věcí. Bohužel jej musíme zmínit i tentokrát. Je jedno, jakého je původu. Ať už máte starosti v práci, v rodině, nebo máte nějaké osobní nevyřešené záležitosti – vše i v malém množství může narušit vaši večerní pohodu a hlavně váš spánek. Jak se zbavit stresu? Postačí meditace, relaxace, uklidňující čaje, cvičení… Nejlepší je samozřejmě stres odbourat úplně tím, že problémy vyřešíte.