Umělá inteligence rozpozná osobnost člověka podle pořízené selfie. Výsledky jsou u žen přesnější

Fotografie: Stewart Nimmo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Klíčem k poznávání lidí je učení. Prostřednictvím sociálních médií o nás ostatní získávají řadu informací. Málokdo ale ví, že osobnost člověka lze odhadnout pouze podle fotografie.

Vědci ze dvou moskevských univerzit (HSE University a Open University for Humanities and Economics) nedávno navázaly spolupráci s rusko-britským podnikatelským start-upem BestFitMe. Díky svému zapojení do výzkumu umělé inteligence došli k překvapivým závěrům. Ukázalo se totiž, že umělá inteligence dokáže odhadnout osobnostní rysy člověka na základě jeho fotografie.

Technologie neumí lhát

Výzkum ukázal, že selfie mýlí méně často než lidské oko. Zajímavé je, že výsledky testů provedených na fotografiích žen se ukázaly být spolehlivější než výsledky testů na fotografiích mužských tváří. Není jasné proč. Důvodem je možná to, že dámy jsou od přírody emotivnější než muži a hůře skrývají své pocity. Je úžasné, že umělá inteligence dokáže určit povahu člověka jen na základě fotografie jeho obličeje. Tato technologie by mohla být velmi užitečná v různých oblastech každodenního života.

Fotografie: Unsplash

Šance na úspěch i lásku

Všichni jsme samozřejmě tak trochu fyziognomové, což znamená, že umíme rozeznat rozzlobeného člověka od laskavého či introverta od extroverta. Existují však případy, kdy je třeba zjistit charakter partnera nebo klienta přesněji, například při najímání velké skupiny lidí v zaměstnání. Jde o to, aby si zaměstnavatel prohlédl jejich tváře kvůli skryté agresi, nedbalosti a naopak pečlivosti a zvýšené odpovědnosti.

Z těchto důvodů se vědci rozhodli postavit studium vztahu mezi vzhledem a charakterem na seriózní vědeckou platformu a vycvičit umělou inteligenci (AI), aby četla vnější rysy na fotografiích a porovnávala je s vnitřním obsahem člověka. Nejzajímavější však je, že využití technologií na seznamovacích portálech a v aplikacích by pravděpodobně zvýšilo šanci potkat ideálního partnera.

Fotografie odhalí charakter

Znalost vlastností člověka by umožnila předem zjistit, kdo se ke komu hodí. Nebylo by tedy nutné ztrácet čas rozhovory s lidmi, kteří by o nás pravděpodobně stejně neměli zájem. Tato revoluční technologie prý dokáže z fotografie lidské tváře určit, od koho můžeme očekávat určité chování.

Mohlo by to tedy být užitečné při hledání druhé polovičky, protože bychom předem věděli, kdo je spíše extrovert a kdo dává přednost sledování Netflixu před bláznivými večírky. Lidé, kteří využívají seznamovací aplikaci, by se tak mohli připojit k párům, které mají již na samém začátku větší šance než ti, kteří by se k sobě hodili v případě náhodného výběru partnera.

Zdroj: Nature, Styl Interia