Většina lidí se nesprchuje ve správnou dobu. Zjistěte, kdy je nejlepší čas na to si dát sprchu

Fotografie: Freepik

Kromě hygieny může být mytí také chvílí potěšení a relaxace. Správná sprcha vám umožní načerpat fyzickou i duševní energii a zbavit se toxinů v těle.

Je lepší sprchovat se ráno, nebo večer? Tuto otázku si klade v poslední době mnoho lidí. Někteří se sprchují raději ráno, protože je to pro ně dostatečné povzbuzení, aby byli přes den efektivní. Na druhou stranu je tu však druhá skupina lidí, která se radši sprchuje večer, aby se mohli uvolnit a řádně zrelaxovat. V obou případech to má samozřejmě své výhody, a proto se podívejte, v jakou denní dobu je podle odborníků lepší se sprchovat a jaké výhody vám to podle nich přinese. Více popsala doktorka Jasmin Collier.

Prevence vzniku akné

Pokud patříte mezi lidi, kteří trpí problémy spojenými s akné nebo mastnou pletí, podle odborníků byste měli raději zvolit večerní sprchu. Mytí v nočních či večerních hodinách je nezbytné pro vaše tělo, aby se zbavilo znečištění a potu z celého dne. Navíc pro lidi trpícími kožními problémy odborníci doporučují mýt si obličej mýdlem na bázi zinku. Čištění pleti před spaním pomáhá zbavit se nečistot, které mohou ucpávat póry a podporovat tvorbu nadbytečného kožního mazu, což vede ke vzniku nových pupínků.

Fotografie: Pixabay

Boj proti sezónním alergiím

Podle odborníků by se lidé, kteří trpí sezónními alergiemi (například pylovými) měli pokaždé vysprchovat před spaním. Po návratu domů z pobytu venku totiž mohou mít na oblečení nebo ve vlasech zbytky pylu, které by mohly zhoršit příznaky alergie během spánku, jenž následně nebude klidný.

Podpora relaxace

Odborníci v tomto případě opět zdůrazňují výhody večerního sprchování, které tělu přináší větší relaxaci a uvolňuje napětí nahromaděné během dne. Aby byla večerní sprcha co nejefektivnější, měli byste použít teplou vodu a mýt se po dobu pěti minut. Příliš horká sprcha má tendenci pokožku dráždit a vysušovat. Tělo se s blížícím se časem spánku přirozeně ochlazuje v souladu s cirkadiánním rytmem. Teplá sprcha před spaním tak uměle zvyšuje teplotu a rychleji ochlazuje tělo, což pomáhá urychlit spánek.

Fotografie: Freepik

Zamezení výskytu bakterií na lůžkovinách

Během dne se na vaší pokožce a ve vlasech hromadí spousta bakterií. Spaní v posteli bez večerní sprchy tak může kontaminovat polštář a povlečení, což může následně vést ke vzniku akné a dalších kožních onemocnění. Kromě toho dokážou vaši postel zašpinit také různá líčidla, krémy a gely na vlasy. Je však třeba poznamenat, že není vhodné nadměrné sprchování, protože přílišné mydlení způsobuje nerovnováhu v kožní flóře a činí pokožku podrážděnou a náchylnou k určitým patologickým stavům, jako je například ekzém.

Zdroj: MedicalNewsToday