Všem ženám bez ohledu na věk: Existují příznaky, při kterých je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc

Fotografie: Freepik

Ženský reprodukční systém je poměrně složitý a může se s ním pojit mnoho zdravotních problémů. Jedním z nejčastějších jsou pak gynekologické cysty.

Z vaječníků ženy v reprodukčním věku se každý měsíc uvolní zpravidla jedno vajíčko, které sestupuje vejcovody do dělohy. Zde se na nějakou dobu usídlí a pokud není oplodněné, odchází z těla během menstruace. Vaječníky kromě uvolňování vajíček také produkují pohlavní hormony – estrogen a progesteron, říká lékařka Susan Bard.

Běžné cysty

Tyto procesy probíhají ve folikulech. To jsou malé kapsičky, ve kterých vajíčko dozrává. Jakmile je připraveno k uvolnění, folikul praskne a vajíčko odchází vejcovodem do dělohy. Někdy se však stává, že folikul nepraskne a nadále roste. Tomuto jevu se říká folikulární cysta. Někdy se naopak prasklý folikul může začít plnit tekutinou a vzniká takzvaná cysta žlutého tělíska.

V obou případech se jedná o cysty, které zpravidla během několika menstruačních cyklů vymizí i bez léčby. Vzácně však může dojít ke komplikacím, pokud cysta praskne. Příznaky prasknutí pak provází akutní bolest v oblasti břicha, nevolnost, zvracení, zácpa, zvýšená srdeční frekvence, pocení a bledá kůže.

Problematické cysty

Dalším typem cyst jsou ty, které nesouvisí s menstruačním cyklem. Mohou vznikat v reprodukčních orgánech při děložních srůstech, drobných zánětech tkání apod. Jsou to především cystadenomy, endometriomy a dermoidní cysty. Tyto cysty mohou být nebezpečné, pokud narostou do velkých rozměrů, a jejich případné prasknutí může vést k velmi silnému krvácení a komplikacím.

Fotografie: Freepik

Projevují se většinou bolestmi břicha, nadýmáním a pocity těžkosti v břiše. Menstruační cyklus nemusí být nijak narušen. Někdy však může dojít k neobvykle silnému menstruačnímu krvácení, objevuje se celková únava i ztráta hmotnosti. Při těchto příznacích neváhejte navštívit lékaře, ať může vyloučit vážnější problém.

Rizikové faktory

Rizikovými faktory pro rozvoj cyst je užívání hormonální antikoncepce, endometrióza nebo pánevní infekce. Vhodným podhoubím nejen pro cysty, ale i další gynekologické problémy je stres, kterého je dobré se vyvarovat. Také obezita a celkově snížená fyzická aktivita napomáhají vzniku těchto problémů.

Většina cyst naštěstí nepředstavuje velký problém a pokud pravidelně navštěvujete gynekologa, je jejich léčba úspěšná. V závažnějších případech vám lékař nabídne operaci. Z domácích prostředků se pak doporučuje popíjení bylinkových čajů, především heřmánek, máta a ostružina.

Zdroj: Healthline, Healthline