Výhody jablečného octa, pro které si jej na 100 % zamilujete. Obzvláště ženy ocení jeho sílu

Fotografie: Depositphotos

Jablečný ocet (ACV) je běžná kuchyňská přísada, které se připisují četné léčivé účinky. Svědčí o tom jeho dlouhá historie používání v lidovém léčitelství.

ACV obsahuje probiotika, kyselinu octovou a kyselinu gallovou, jež mu dodávají antimikrobiální vlastnosti. Díky vysokému obsahu katechinů působí také jako silný antioxidant. Navíc obsahuje širokou škálu živin, které mohou významně zlepšit vaše zdraví, říká lékařka Kim Chin. Výroba ACV začíná odšťavněním jablek a následným přidáním kvasinek a bakterií, jež šťávu zkvasí a přemění její přírodní cukry na alkohol. Poté se do šťávy přidají další bakterie a šťáva se znovu zkvasí, čímž se alkohol změní na kyselinu octovou.

Výhody jablečného octa

Výzkumy týkající se účinků ACV na člověka jsou omezené. Tradičně se ocet již dlouho používá k čištění nebo dezinfekci, ať už povrchů nebo lidského těla. Využívá se také jako konzervační prostředek v potravinách k potlačení růstu bakterií. Většina uváděných zdravotních účinků je neoficiální nebo vychází z tradičních kulturních zvyklostí v některých zemích, proto doporučujeme, abyste se před jakoukoli změnou poradili se svým lékařem. Jak může ACV přispět ke zdraví žen?

Fotografie: Freepik

1. Pomáhá kontrolovat akné

Někteří lidé se domnívají, že ACV může být prospěšný při akné na základě myšlenky, že kyselina mléčná funguje jako chemický peeling, který povrchově zlepšuje strukturu pleti. Existují také studie, jež ukazují její schopnost zabíjet bakterie, které byly použity pro bakterie přenášené potravinami, ale ne pro lidskou pokožku.

Vzhledem k tomu, že ocet obsahuje kyselinu, musí být jedinci, kteří se chtějí pokusit o její lokální použití, opatrní a musí ji zředit a namátkově otestovat, aby se vyhnuli kožním reakcím. Některé studie prokázaly, že může způsobit podráždění kůže, a dokonce i popáleniny. Obvyklé doporučení je ředit ACV ve vodě nebo jiné bezpečné tekutině v poměru 1 díl octa na 3–4 díly vody.

2. Pomáhá při hubnutí a regulaci cholesterolu

Studie z roku 2018 zjistila, že konzumace přibližně 1,5 polévkové lžíce ACV v kombinaci s dietou s omezeným přísunem kalorií vedla k většímu snížení tělesné hmotnosti, BMI, triglyceridů a cholesterolu ve srovnání s dietou s omezeným přísunem kalorií bez octa. Zvýšil se také HDL neboli dobrý cholesterol a snížila se chuť k jídlu.

Žádný výzkum neprokázal přínos snížení hmotnosti pouze při užívání octa, takže k tomu, aby se projevily nějaké významné změny, je pravděpodobně zapotřebí upravit životní styl včetně změny stravy a úrovně aktivity. Mnoho studií, včetně těch, které se zabývaly účinky ACV na krevní tlak a cholesterol, bylo provedeno na zvířatech, nikoli na lidech, takže v těchto oblastech je zapotřebí dalšího výzkumu.

3. Vhodný pro léčbu cukrovky

Většina výzkumů zdravotních přínosů ACV se týkala jeho účinků na hladinu cukru v krvi. Nedávný přehled zjistil, že konzumace octa vede ke snížení hladiny glukózy po jídle. V osmitýdenní studii se u účastníků, kteří konzumovali přibližně 1,3 polévkové lžíce ACV denně, zlepšila hladina cukru v krvi nalačno a inzulínová rezistence. Jiný přehled zjistil, že se zlepšila hladina hemoglobinu A1C a hladina cukru v krvi nalačno, ale recenzenti upozornili, že dosavadní výzkum byl omezený a zahrnoval pouze malé vzorky.

4. Pomáhá se syndromem polycystických vaječníků

Inzulinová rezistence je jednou z příčin syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Vzhledem k účinkům ACV na hladinu cukru v krvi a inzulínu se některé výzkumy zabývaly možným přínosem pro ženy s PCOS. Výzkum je omezený, ale jedna studie zjistila, že 15 g ACV užívaných denně po dobu 3–4 měsíců zlepšilo inzulinovou rezistenci a ovulaci měřenou pomocí hladin luteinizačního hormonu a folikuly stimulujícího hormonu.

Fotografie: Freepik

5. Udržuje vlasy lesklé a zdravé

Ačkoli neexistuje dostatek výzkumů, které by prokázaly jakékoli výhody používání ACV na vlasy nebo pokožku hlavy, jedná se o oblíbenou praktiku, kterou někteří jedinci považují za prospěšnou. Důvody, proč může být užitečná, spočívají v tom, že jeho kyselá povaha může snižovat pH vlasů a vlasové pokožky a kontrolovat bakterie. To může pomoci v případě suchosti nebo svědění způsobených nerovnováhou pH nebo bakterií.

Jak používat jablečný ocet

Zkuste ACV přidat do vaření, například do dresinků, omáček nebo marinád. Nefiltrovaný ACV obsahuje něco, co se označuje jako matka. Díky ní vypadá zakalený a obsahuje bílkoviny, dobré bakterie a enzymy. Doporučuje se používat nefiltrovanou odrůdu, abyste mohli získat další výhody matky. Vyhněte se čištění zubů po dobu nejméně 30 minut.

Fotografie: Pixabay

Pokud pijete ACV, vypláchněte si po konzumaci ústa vodou a nečistěte si zuby alespoň 30 minut, abyste omezili poškození zubní skloviny. Ať už používáte ocet vnitřně nebo lokálně, je nezbytné ho naředit. Začněte s malým množstvím a postupem času ho zvyšujte. Větší množství nezvýší prospěšnost, ale mohlo by způsobit škody. Pokud chcete ACV užívat, je nejlepší začít s 1 čajovou lžičkou v 1 šálku vody. Můžete se dopracovat až ke 2 polévkovým lžícím v 1 šálku vody denně.

Nežádoucí účinky pití jablečného octa

ACV může zpozdit dobu, za kterou jídlo opustí žaludek, což pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Může však také způsobit problémy, pokud má člověk gastroparézu nebo ho po jídle pálí žáha. Může zapříčinit i nevolnost, což je podle některých lidí důvod, proč snižuje chuť k jídlu. Vzhledem k obsahu kyselin v ACV existuje také riziko poškození sklovinného povlaku zubů.

Proto je důležité zajistit, aby byl jakýkoli druh octa ředěný a nebyl užíván v plné síle nebo ve velkých dávkách. Pokud užíváte léky, buďte si vědomi možných vedlejších účinků přidávání běžného ACV a poraďte se o tomto postupu se svým lékařem. Běžné problémy mohou nastat u léků na cukrovku kvůli účinkům ACV na hladinu cukru v krvi a u léků na srdeční selhání a diuretik kvůli jeho možné schopnosti snižovat hladinu draslíku.

Rozdíl mezi jablečným octem a normálním octem

Všechny octy se vyrábějí kvašením na bázi kyseliny octové. Při výrobě tradičních octů se mohou používat obiloviny, ovoce nebo cukrová třtina. Například balzamikový ocet se vyrábí z koncentrované hroznové šťávy. ACV se vyrábí z fermentované jablečné šťávy. Octy se obvykle používají při vaření a čištění, ale některé se v historii v mnoha kulturách, například v Africe a Evropě, používaly i v lékařství.

Jablečný ocet ráno, nebo večer?

Žádný výzkum jednoznačně neprokázal rozdíly v tom, zda je lepší ho konzumovat ráno nebo večer. Jeho užívání večer ale může pomoci snížit ranní hladinu cukru v krvi. Pro možné účinky na hladinu cukru v krvi, cholesterolu nebo potlačení chuti k jídlu ho můžete užívat před největším jídlem dne nebo s ním.

Je bezpečné užívat ACV pravidelně?

Většina studií byla prováděna po dobu 2–3 měsíců, takže údaje o jeho dlouhodobé bezpečnosti jsou omezené. Nicméně malé množství užívané ve zředěné formě nebo používané při vaření je pravděpodobně bezpečné pro většinu zdravých jedinců. Ti, kteří užívají léky nebo mají nějaké zdravotní potíže, by se měli poradit se svým lékařem a probrat s ním svou individuální situaci.

Zdroj: Healthline