Hnojení orchidejí domácími hnojivy. Z umírajících rostlin budou bohatě kvetoucí

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou velmi oblíbené rostliny, které se vyjímají na parapetech v řadě domácností. Jsou však trochu náročné, a pokud jim nedopřejete péči, nebude se jim dařit.

Někteří to s pěstováním orchidejí už vzdali. Z obchodu si přinesete krásně kvetoucí rostlinu, ta však po čase začne strádat a nakonec uhyne. Orchidej je dost náchylná na průvan a potřebuje dostatek světla. Zároveň jí však nesvědčí přímé sluneční paprsky. Pokud se vám podaří najít pro ni vhodné místo, máte z půlky vyhráno. Občasným přihnojením pak už jen podpoříte její bohaté kvetení, a můžete se tak těšit z nádherných květů, kvůli nimž je tak oblíbená.

Dodávejte rostlině potřebné živiny

Orchidej nemusíte hnojit v pravidelných intervalech, ale jednou za měsíc jí dopřejte výživné látky. V době kvetení ji můžete hnojit i častěji. Voda z kohoutku obsahuje některé výživné prvky, a tak může trvat až dva roky, než se na nehnojené orchideji začne projevovat strádání. Nenechte se tedy uchlácholit a hnojte ji i přes to, že zatím vypadá zdravě. Potřebné prvky, jako je vápník, dusík a hořčík, jí můžete dodat jednoduše i z domácích zásob.

Banánová voda

Banány obsahují pestrou škálu prvků, jako je draslík, fosfor, dusík hořčík a vápník. Použijte nejlépe banány v bio kvalitě, které neobsahují pesticidy. Nakrájejte 4–5 banánových slupek a nechte je 3 dny louhovat ve 4 litrech vody. Poté sceďte. Barva výluhu by měla být jako slabý čaj. Je-li moc tmavá, zřeďte výluh vodou. Poté do banánového roztoku ponořte květináč a nechte půl hodiny působit. Banánové hnojení můžete orchideji dopřávat každé dva týdny.

Fotografie: Depositphotos

Kravské mléko proti houbovým chorobám

Zřeďte díl mléka se 4 díly vody a používejte tento roztok jednou za 2–4 týdny. Mléko je vynikajícím zdrojem vápníku a bílkovin, které vytvářejí dusík. Přispívá tak k celkovému zdraví rostliny. Navíc mléko skvěle působí proti houbovým chorobám, na něž jsou právě orchideje velmi náchylné. Pravidelné používání tak působí preventivně proti jejich vzniku.

Bramborové hnojivo pro růst a kvetení

Rozkrojte syrovou bramboru na poloviny a jednu z nich umixujte v jednom litru vody. Směs pak nalijte do rozprašovače a používejte ji dvakrát měsíčně jako postřik listů a kořenů. Brambory obsahují celou řadu prospěšných látek, které pomohou vaší orchideji k bohatému kvetení a zdravému růstu. Stejně tak můžete používat i vodu z vaření brambor nebo rýže.

Zdroj: Orchidefriends, Hunker