Žárlivost může hodně zkomplikovat život. Naučte se s ní pracovat, jinak odsoudíte vztah, na kterém vám záleží, k zániku

Fotografie: Depositphotos

Žárlivost existuje již velmi dlouhou dobu a úplně ji vymýtit samozřejmě nelze. Můžete ale podniknout kroky, abyste se naučili ji pořádně ovládnout.

Cítili jste někdy pocit žárlivosti? To je ten moment, kdy vidíte svého partnera si povídat s jinou osobou a najednou máte potřebu je od sebe okamžitě odtrhnout. Ovšem žárlivost může vznikat a projevovat se různými cestami. Zatímco někdo ji zvládne naprosto v pohodě a do života mu nezasahuje, jinému může komplikovat vše. Jak ji tedy umět ovládat?

Žárlivost je dobrý sluha, ale špatný pán

Co se týče vztahů, není zas až tak špatné trochu té žárlivosti protějšku projevit. Je to vlastně krásný způsob, jenž dokazuje, že vám na druhém záleží. Jakmile se ale situace začne vyhrocovat a žárlící osoba začne projíždět druhému zprávy a zakazovat mu různé věci, nastává problém. Scény a hádky totiž nikdy nejsou řešením.

Fotografie: Freepik

První věcí, která je důležitá pro ovládnutí žárlivosti obecně, je uvědomění si svých vlastních hodnot a zastavení srovnávání se s druhými. Proč by váš partner chodil s vámi, kdyby měl toužit po kolegyni, se kterou pracuje již několik let? Uvědomte si své přednosti a vnitřní krásu. Každý nějakou má a každý je naprosto jiný, tudíž je hodně zbytečně srovnávat například svou postavu s jinou osobou.

Fotografie: Unsplash

Najděte si zájmy a ovládněte komunikaci

Nové koníčky jsou lékem snad na vše. Jakmile svou mysl zaměříte například na tvorbu hudby, umění či knížky, nezbyde moc prostoru na negativní myšlenky, proč by vás měl partner opustit. Zároveň je dobré partnerovi okamžitě sdělit, pokud se vám něco nelíbí. Situaci tak můžete probrat a dojít k závěru, že se nejednalo o žádnou tragédii. Jakmile cítíte, že problémy se žárlivostí již sami nezvládáte, není žádnou ostudou si najít psychologa.

Fotografie: Freepik

Ten s vámi problém více probere a můžete dojít k odhalení jeho příčiny. Žárlivost je úzce spojená se závistí a může ovlivnit více věcí než jen vztahy. Je proto dobré se zaměřit na to, co máte a čeho jste dosáhli, než na to, co mají jiní. Vždy tu bude někdo, kdo je v něčem lepší než vy, to ale neznamená, že byste nebyli plnohodnotnými lidmi.

Zdroj: VeryWellFamily