Vztah po porodu: Vyzkoušejte osvědčené způsoby, jak na něm zapracovat

Fotografie: Freepik

Etapa po narození dítěte je velkou novinkou a obsahuje plno neznámých. Pro oba rodiče jde o velkou zkoušku nejenom jejich rodičovských schopností ale také toho, jak spolu dále dokážou fungovat jako partneři. Nové výzvy, problémy a časté vyčerpání si totiž žádají trochu pomoci. Podívejte se na 5 způsobů, jak zapracovat na vztahu i po narození dítěte.

Nehádejte se kvůli maličkostem

Snadno se to řekne, ale občas se kvůli únavě a vyčerpání prostě necháme unést. Zkuste se příště na chvíli zamyslet, jestli jde skutečně o tak velký problém, který vyžaduje vznětlivou reakci. Neuklizené nádobí nebo oblečení přeci není nic hrozného, kvůli čemu stojí za to kazit rodinnou atmosféru.

Připomínejte si společnou minulost

Během složitého nového období, kdy je zkoušená většina partnerských vztahů je velmi důležité nezapomínat na společnou minulost. Už toho máte jistě hodně za sebou. Krásné chvilky vás samozřejmě i čekají, ale každé náročnější období přečkáte mnohem lépe s pozitivními vzpomínkami. Zkuste si občas s partnerem zavzpomínat a nalaďte se znovu na společnou vlnu.

  • Vystavte si fotky z dovolených a ze svatby
  • Občas si zavzpomínejte na pěkné zážitky
  • Vracejte se k romantickým nebo vtipným historkám

Plánujte společnou budoucnost

Narozením dítěte život rozhodně nekončí. Naplánujte si společnou minulost. Probírejte představy o vysněném bydlení, domluvte se, kam určitě chcete vyrazit na dovolenou a těšte se z maličkostí, jako jsou například milé víkendové procházky nebo společný čas při dobré večeři.

S lákavým plánem do budoucnosti je totiž mnohem jednodušší vydržet i skutečně náročné období. Až vše bude zase jednodušší, uvidíte, že náročná výzva vás s partnerem ještě více sblíží.

Děkujte si

Buďte vděční za to, co pro vás ten druhý dělá. Když umyje nádobí, poděkujte. Říkejte si slova díků také ve chvílích, kdy si vzájemně pomáháte. Snažte se střídat při vstávání k malému dítěti a buďte vděční, že na to nejste sami. Nebojte se však vděčnost vyjádřit slovy. Podpoříte tím totiž partnera v další pomoci a vzájemně si prokážete důležitý respekt a ocenění.

Vyrazte občas do společnosti

Pozorovat malé dítě, jak se vyvíjí a každý den dělá pokroky je nádherné. Nejde to však donekonečna. I vy potřebujete dostatek času pro sebe. Domluvte si jednou za čas hlídání a vyrazte s partnerem do společnosti. Užijete si příjemné chvíle a na pár okamžiků zapomenete, že jste vyčerpaní rodiče.

Pár výletů ven vám možná pomůže i s novou jiskrou v milostném životě, který bývá po narození dítěte taky mnohdy v ohrožení. Nezapomeňte střídat romantické akce jen ve dvou s návštěvami přátel a nejrůznějšími většími událostmi. Starat se o dítě totiž v žádném případě neznamená obětovat celý svůj život. Alespoň dva večery do měsíce si snad najde každý.