Co to vlastně znamená mít motýlky v břiše: Stav zamilovanosti má na funkce těla vliv

Fotografie: Depositphotos

Láska je nejsilnější pouto, které lidé doposud poznali. Pokud jste tedy zamilovaní, není divu, že se s vaším tělem mohou začít dít určité věci.

Být zamilovaný je krásná věc, a pokud jste to již někdy zažili, pravděpodobně víte, že je tento „stav“ často spojován s motýlky v břiše, intenzivní euforií a mnoho dalšími změnami těla. Dokonce již pouhé myšlení na vámi milovanou osobu vám může zlepšit náladu a pomoci cítit se více uvolněně – tento pocit je samozřejmě ještě silnější, pokud se s ní sejdete, nebo ležíte v posteli a povídáte si. Kromě toho pak existují také určité fyzické reakce, které úzce souvisí s láskou, a mnozí z nich o nich neví, říká doktorka Janet Brito.

Silná euforie

Když jste zamilovaní, můžete pociťovat euforii, a to nejen když je ve vaší přítomnosti váš milovaný – již pouhé zaslechnutí jeho jména nebo poslech písně, která vám ho připomíná, ve vás může vyvolat okamžitý pocit vášně a vzrušení. K tomu dochází především díky neurotransmiteru zvanému dopamin, jenž se při těchto situací uvolňuje a vyvolává ve vás touhu dotyčného vidět. Z evolučního hlediska dokonce pomohl tento pocit lidem vybrat si správného partnera, se kterým budou mít potomky a společnou budoucnost.

Intenzivní vášeň

Zamilovanost také souvisí se smutkem, a to zejména pokud začnete myslet na svého partnera, ale zrovna s ním nemůžete být pohromadě. V důsledku vás tak mohou přemoci silné pocity stesku, které vás mohou nutit dané osobě neustále psát nebo si s ní volat. Důvodem této změny je opět vyplavování hormonů – tentokrát však androgenů, jež mají velmi podobné účinky jako testosteron.

Nižší krevní tlak

Ve skutečnosti existuje souvislost mezi zamilovaností a nižším krevním tlakem. Jedná se o důležitý faktor, jenž souvisí s rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je například srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo selhání ledvin. Důvodem může být opět působení hormonů navozující euforii a pocit klidu, který dodává tělu relaxaci, a tím také snižuje krevní tlak.

měření tlaku
Fotografie: Freepik

Prodloužení života

Pokud jste v láskyplném vztahu a cítíte se skutečně šťastně, můžete žít déle. Existuje totiž rozdíl mezi úmrtností svobodných lidí a manželských párů. Svobodní lidé jsou často vystaveni vyššímu riziko předčasného úmrtí, přičemž zamilovaní jedinci mohou žít mnohem déle – dokonce vyšlo najevo, že je až 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou žít o 15 let déle.

Snížení bolesti

Láska je dokonce natolik silná, že vám dokáže pomoci snížit bolest. Když jsou lidé v novém romantickém vztahu a vidí svého partnera, jejich mozek dokáže snížit pocit bolesti, a to jakékoliv. Stejně tak dochází během vášnivé fáze zamilování k významným změnám v náladě, které taktéž ovlivňují vnímání bolesti. Dále také stojí za zmínku, že objetí a polibky mohou rovněž snižovat stres a zvyšovat pocity klidu, důvěry a celkového bezpečí.

Zdroj: HealthlineTwice