3 sportovní aktivity vhodné na bolavá záda

Je všeobecně známo, že sport posiluje svalstvo, zlepšuje fyzičku, působí proti stresu, udržuje štíhlou linii a mnohé sportovní aktivity dokonce odstraňují bolest zad. Samozřejmě nevhodně zvoleným sportem či přetížením organismu si člověk může způsobit i zranění, proto je dobré dbát zdravého selského rozumu a v některých případech se předem poradit s odborníkem.

Sportovní aktivity, kde je nutné časté ohnuté držení těla, prohnuté kříže či náhlé otáčení trupem, působí na páteř škodlivě a mohou vést k bolestem zad a potíží s páteří. Proto hodláte-li najít cviky, které pomohou odstranit vaše bolesti, posílit zádové svalstvo, vybírejte obezřetně. Přinášíme několik sportovních aktivit, které nejsou pro záda nebezpečím.

Sportovní aktivity na bolavá záda

  • Plavání

Plavání je vřele doporučováno nejen lidem s onemocněním zad, ale i dalšími problémy pohybového aparátu, srdečními potíži, jako rekonvalescence po operacích apod. Posiluje svalstvo, podporuje vytrvalost a především pak uvolňuje klouby i meziobratlové ploténky. Ovšem důležitou roli zde hraje styl plavání – ideální je plavání naznak, protože delfín či prsa mohou nadměrně zatížit krční páteř.

  • Nordic walking

Nordic walking aneb severská chůze pochází z Finska, ale poslední dobou se těší velké popularitě také v České republice. Oproti běžné chůzi má vyšší energetickou náročnost, odlehčuje kloubům dolních končetin, takže je to sport vhodný pro osoby s artrózou či umělými klouby. Uvolňuje ramena a otevírá hrudník, čímž aktivuje ty správné svaly pro zdravá záda, mimo jiné se podílí na správném držení těla.

  • Koloběžka

V poslední době zažívá obrovský ohlas jízda na koloběžce. Většina lidí si koloběžku spojuje s dětskými radovánkami, ale už dávno se nejedná pouze o dětskou hračku. V podstatě se jedná o staro – novou hračku pro děti i dospělé. Zjistilo se, že jízda na koloběžce má blahodárný vliv na zdraví a pomůže i od bolesti zad. Na cyklostezkách lze dnes potkávat nejen děti, ale i aktivní seniory na koloběžkách.

Obrázek: pixabay.com