Ajurvéda pro každý den

Indické ženy jsou proslulé svou krásou, žijí totiž podle zásad východního učení, které hlásá harmonii těla i duše. Zkuste to taky.

Pro mnoho lidí je ajurvéda neznámý pojem, přitom v Indii a na Srí Lance, odkud pochází, představuje každodenní součást života. Jde o pět tisíc let starý léčebný systém, který se snaží poskytnout recept na to, jak prožít dlouhý a spokojený život. I když ajurvéda přistupuje zvlášť ke každému člověku, existují pravidla,, která vám mohou zpříjemnit den a platí pro všechny.

Každé ráno sklenici teplé vody

Začněte hned po probuzení a dejte si sklenici teplé převařené vody. Ta totiž dokáže nejúčinněji zbavovat tělo škodlivin, proto ji ajurvéda doporučuje pít po celý den, Ještě lepší je, když ji necháme asi 5 minut vařit. Pokud chcete, můžete ji potom dát trochu vychladnout, případně si do ní přidat pár kapek citronové šťávy. Výborně tak rozběhnete metabolismus.

Oběd – maso a zelenina

Nejvydatnější jídla, která tělo nejvíc zatěžují, jezte pokud možno v poledne (například maso, ale také syrové ovoce a zeleninu). Touto dobou je totiž spalování nejúčinnější. Na večer volte pouze lehčí jídla, jako například zeleninovou polévku, netučné ryby či dušenou zeleninu. Nejméně 2 hodiny před spaním už nejezte. Připravte si denně aspoň jeden čerstvý pokrm. Berte to tak, že tím pečujete samy o sebe. Vařte v klidu s láskou a jídlo si důkladně vychutnejte. Určitě se také vyhněte různým ohřívaným zbytkům z předchozího dne.

Věnujte se samy sobě

Jeden z hlavních principů ajurvédy říká, že byste si denně měly vyčlenit alespoň půlhodinku jen sami pro sebe. V této době můžete relaxovat, meditovat, naložit se do voňavé lázně nebo si třeba přečíst nějakou pěknou knížku. Ideální doba je mezi 6. a 10 hodinou ráno či večer.

Do kávy špetku skořice

Klasickou kávu tak, jak ji známe, ajurvéda nedoporučuje. Přehřívá totiž organismus a může způsobovat poruchy trávení. Pokud si svůj šálek přesto neumíte odepřít, přidejte do ní špetku skořice nebo kardamonu, zvýšíte tak její stravitelnost. Případně pijte ajurvédskou kávu, která se vyrábí z čekanky.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/FreeDigitalPhotos.net