Vypořádat se s pocitem odmítnutí je pro většinu lidí složité. Zjistěte, jak se s tím nejlépe poprat

Fotografie: Freepik

Zkušenost sociálního odmítnutí může člověka přivést do začarovaného kruhu negativních emocí. Pomocí několika kroků se lze z této pasti vymanit.

Téměř každý člověk již zažil, co znamená odmítnutí. Když po nás objekt naší lásky netouží stejným způsobem jako my po něm, může se v nás rozproudit emoční uragán, který v sobě mísí pocity zoufalství, smutku, agresivity, iracionality, nebezpečného chování i přejídání. Jak tedy odmítnutí uchopit, abychom z něj mohli nakonec něco vytěžit a nepropadat hlouběji a hlouběji do deprese?

Podpora blízkých osob

První fáze po odmítnutí představuje pro mnoho z nás potřebu podpory blízkých osob. Náruč, do které se můžeme schoulit, nechat se objímat a mít jistotu, že kolem nás jsou lidé, kteří nás milují. Nesmíme se ale bát říct si o takový druh pomoci. Nesnažit se v sobě vše dusit, ať už z jakéhokoli důvodu. Není se zač stydět. Věřte, že i blízcí lidé ve vašem okolí zažili, co znamená být odmítnut. Pokud s nimi budete sdílet své pocity, uleví se vám. Nakonec najdete podporu u sebe samých.

Fotografie: Unsplash

Každý má v sobě kus terapeuta. Jakmile svěříte svůj příběh osobě, ke které cítíte blízký vztah, máte pocit, že jí můžete důvěřovat a dokáže se do vás vcítit, zaujme pro vás terapeutickou roli. Citliví a vnímaví lidé, ženy i muži s takovými schopnostmi se přiměřeně dokážou naladit na to, jak se zrovna cítíte.

Péče o své emoce

Podpora blízkého okolí je dobrým prvním krokem, ale ve výsledku je pouze na vás, jak se k dané situaci postavíte. Zda se z odmítnutí stane dvojité odmítnutí. Jinak řečeno, odmítnete-li i vy sami sebe, nebudete se o sebe starat a dovolíte, aby vás negativní pocity ovládly na delší dobu, budete více a více nešťastní. Pečujte o sebe s pokorou emočně tak, abyste po čase byli stabilnější a opět začali věřit v nové vztahy.

Fotografie: Unsplash

Představte si, že vaše emoce jsou vaše vnitřní dítě, které poprvé v životě ochutnalo pocit odmítnutí, a vy se o něj musíte postarat, aby mu bylo lépe. Vysvětlit mu, že se takové věci v životě stávají, to neznamená konec světa. Chvíli to bude bolet, ale čas a zdravý přístup k dané situaci vše spraví. Naučte se rozmlouvat sami se sebou, buďte si oporou, mámou, tátou, útěchou.

Odmítnutí neurčuje naši hodnotu

Většinu odmítnutí vnímáme jako útok na naši osobu, na naši hodnotu. Jakmile nás někdo nechce, odmítá nás, nechce s námi trávit čas, máme tendenci otázku vlastní hodnoty stavět na tom, že nás druhá osoba nechce, tudíž asi nejsme dost dobří. Jen zřídka si uvědomujeme, že odmítnutí vypovídá více o tom, kdo odmítá, o jeho potřebách a představách.

Fotografie: Unsplash

Je nezbytné, abychom nebrali věci příliš osobně. To, že o nás druhý člověk nejeví zájem, nemusí být mnohdy naše chyba, jeho volbu nemůžeme ovlivnit. Co je ale v naší moci, je způsob, jakým jeho přání přijmeme a jak se k němu postavíme. Dokážeme-li po takové zkušenosti milovat sami sebe, jiné lidi a možná i dotyčného člověka, který v nás dříve pocity zoufalství vyvolal, jsme osvobozeni.

Zdroj: Healthline