Alternativní použití hořčice: Jedná se o účinného pomocníka při nachlazení

Fotografie: Pixabay

Hořčice je nejen velmi chutným kořením, které se využívá v řadě pokrmů, může vám také velmi dobře posloužit v případě, že se o vás pokouší rýma nebo nachlazení. Její aplikace však není vyloženě omezená pouze na konzumaci, velmi dobře se uplatní také jako zábal, nasypete-li si toto koření do ponožek a necháte je působit na chodidlech.

Tento postup není obecně známý, ale má velmi pozitivní účinky na lidský organismus. Kdy je nejlepší hořčici při nachlazení aplikovat a jakým způsobem se používá?

Jaké jsou účinky hořčice při nachlazení

Hořčice, či mleté hořčičné semínko, obsahuje řadu éterických olejů, jež pozitivně působí na pokožku a pomáhají ji dostatečně prokrvit, což je při nachlazení velmi důležité. Právě proto se hořčice nanáší na dolní končetiny, které při nachlazení na zpomalený oběh krve trpí. Aplikace hořčičného zábalu je vhodná především v prvních dnech nachlazení, kdy pomáhá se onemocnění velmi rychle zbavit nebo výrazně zmírnit jeho průběh.

Jakým způsobem se postup aplikuje

Pokud na sobě začnete pozorovat první známky nachlazení, nebo se nemoc prozatím pouze rozbíhá (standardně se doporučuje postup aplikovat do 3 dnů, poté je již jeho efekt méně účinný), postupujte podle následujících pokynů:

  • nohy, resp. chodidla i ponožky musí být dokonale suché (v případě, že by se hořčice dostala do vlhkého prostředí, mohla by začít na kůži pálit)
  • používejte pouze bavlněné ponožky a hořčičný prášek (mleté nebo drcené hořčičné semínko) – používá se množství 1-2 polévkové lžíce pro dospělého člověka a 1 čajová lžička pro dítě (do každé ponožky
  • na ponožky s hořčičným práškem je nutné navléct ještě jeden pár, aby se chodidla udržovala v teple
  • v případě, že se zpotíte, je potřeba ponožky vyměnit, aby hořčice nezačala s vlhkostí reagovat a pálit
  • ideální je postup aplikovat na noc a ráno ponožky sundat a nohy opláchnout studenou vodou

Kdy hořčici nepoužívat

Kontraindikace tohoto postupu jsou navázány především na přecitlivělost na některou složku hořčice. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás procedura vhodná, raději se poraďte se svým lékařem. Obecně se nedoporučuje v případě, že:

  • trpíte alergií nebo intolerancí na hořčici
  • máte na kůži vyrážku (zejména na chodidlech)
  • máte na kůži otevřené ranky (škrábance, oděrky)
  • jste nachlazeni déle než 3 dny
  • u dětí do 1 roku

Nevhodná aplikace procedury s kontraindikacemi se obvykle projeví nejen neúspěchem léčby, ale může mít další negativní vliv na lidských organismus (například v podobě kožní nebo jiné alergické reakce, případně velmi nepříjemného pocitu). Setkáte-li se s nežádoucími účinky, ihned léčbu přerušte. U rizikových skupin, do nichž patří především mladší děti, se vždy poraďte s pediatrem, zda je možné postup použít.