Ztráta čichu kvůli Covidu je častý jev, který může trvat i dlouhou dobu

Fotografie: Depositphotos

Úplná nebo částečná ztráta čichu a chuti jsou typickými příznaky nemoci COVID-19. Není divu, že tomuto fenoménu je věnováno velké množství výzkumů. Vědci už tuší, proč pacienti přicházejí o mnoho ze svých smyslů. Je to jednoduché a často je můžete získat zpět.

Dočasná ztráta čichu

Prostřednictvím výzkumu odborníci identifikovali několik důležitých věcí. Nejprve virus ovlivňuje nervové buňky odpovědné za vnímání chuti a vůně. Není řeč však o samotných neuronech, ale o speciálních buňkách, které podporují jejich vitální aktivitu. Takzvaní nervoví „pomocníci“ se zničí. Výsledkem proto je, že virus snáze ovládne tělo.

Při něžném nachlazení o čich nikdy nepřijdete. Maximálně vám hrozí ucpaný nos. To je hlavní rozdíl mezi nemocí COVID-19 a chřipkou.

Testování

Lékař Komarovskij věří, že samotná termometrie nestačí k diagnostice zhoršení stavu člověka. Například ve vzdělávacích institucích je vhodné provést neobvyklý test na vůně.

Jeho podstatou je dát každému studentovi čichat připravený vzorek. Například kousek látky nebo papíru namočený ve vůni česneku.

Výrazné aromatické látky

Podobnou technologii používá také americká armáda. K testování aktivity receptorů u lidí používají láhev jablečného octa. I jiné výrazné dráždivé látky však mohou fungovat. Například aromatická mletá kávová zrna nebo citrusové plody. Pokud osoba vůni nerozpozná, měla by být poslána k důkladnější kontrole.

Jak obnovit čich a chuť

I částečná ztráta čichu a chuti je znepokojující. Tyto příznaky často vedou k tomu, že člověk nemá ani chuť k jídlu.

Někteří lidé se navíc obávají, že koronavirus v budoucnu ovlivní receptory. Dr. Komarovsky však ujišťuje, že byste si neměli dělat starosti. Dříve nebo později bude obnovena vitální aktivita neuronů a vše ve vašem těle bude fungovat jako dřív.

Pacienti

Praxe ukazuje, že úplné uzdravení může trvat od tří týdnů do tří měsíců. Při správné léčbě a péči o tělo půjde vše hladce a bez následků. Co se týče některých pomocníků a léků, které tento proces urychlí, bohužel žádné neexistují.

I když se uchýlíte ke speciální léčbě nebo k použití lidových metod, váš čich a chuť se vám okamžitě nevrátí. Tento proces vyžaduje čas. A každý člověk má individuální příznaky, proto i rozdílnou dobu pro rekonvalescenci.

Kromě toho existují případy, kdy je závěrečný test na koronavirus negativní a čich a chuť se ještě úplně nevrátily. V tomto případě můžete použít neobvyklý trénink svých smyslů.

Zkoušejte častěji čichat k více aromatických potravinám. Několikrát denně zkuste ochutnat například exotické plody s výrazným aroma, abyste své smysly uvedly do běhu. Někdy pomáhají také různé druhy bylin a čajů. Takovou metodu doporučují zejména přírodní lékaři.