Antiperspiranty a deodoranty – škodí či neškodí?

Zneutralizovat zápach nebo omezit pocení? Kuličku, gel nebo sprej? Každá žena má jiné potřeby, ale všechny hledají svěží a hygienické řešení tohoto problému. Používání antiperspirantů je pro mnohé ženy denní záležitost, jako čištění zubů. Do podpaží naneseme deodorant či antiperspirant, abychom se cítili svěží a sebevědomé. Ale ne každý produkt musí být to pravé ořechové.

Antiperspirant nebo deodorant?

Pocení je přirozený proces lidského těla, jež pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Pot je sám od sebe bez zápachu. Jeho složení je však živnou půdou pro bakterie, které nepříjemný zápach způsobují. Jestliže se nějak extrémně nepotíte a trávíte den bez stresu a fyzické námahy, pak bohatě vystačí deodorant. Ten obsahuje látky, které zamezují množení bakterií, čímž se neutralizuje zápach. Co však deodorant nedokáže, je regulovat vlhkost v podpaží, proto potíte-li se více, je vhodnější volbou antiperspirant. Látky obsažené v antiperspirantu (aluminiové soli) částečně blokují kanálky potní žlázy, a tak je množství vylučovaného potu nižší.

Proč nepoužívat antiperspirant denně?

Ani antiperspirant však nezablokuje pocení úplně, proto tělo může i nadále využívat svůj chladící mechanismus. Někteří odborníci však varují před používáním antiperspirantů obsahující aluminiové soli. Lidské tělo je dokáže do jisté míry tolerovat, ale je potřeba si uvědomit, že nějaké množství přijímáme i stravou. Z tohoto důvodu by používání antiperspirantů neměla být každodenní záležitost. Rovněž nejsou vhodné bezprostředně po holení nebo na podrážděnou pokožku.

Výrobky bez alkoholu

Alkohol pomáhá při redukci bakterií. Jestliže však cítíme pálení po nanesení produktu, je lepší volba vybrat výrobek bez alkoholu. Alternativou jsou spreje z citrusů nebo s obsahem šalvěje. Ovšem mimo alkoholu může někdy dráždit i obsažený parfém. Je potřeba odhalit dráždivou složku a nahradit za jiný výrobek, který bude vyhovovat.

Kuličku nebo sprej?

Kulička, sprej, krém – jaký typ výrobku si člověk zvolí je otázkou osobní preference. Sprej výtečně osvěží, nicméně po aplikaci se rozptyluje, kulička se nanáší přesně tam, kam chceme, ale usychá pomaleji než sprej. Pozor si dejte na deo-krystaly, které bývají často nabízené jako přírodní deodoranty. Nezřídka jsou vyrobené z krystalických aluminiových solí. Ne vše co se tváří přírodně musí být zdraví prospěšné.

Obrázek: pixabay.com