Dvojče se narodilo s jednou plící. Rodiče stáli před složitým rozhodnutím, naděje na úspěch byla jen 20 %

Fotografie: Depositphotos

Rodiče si z porodnice odvezli dvě krásné holčičky. Doma však spokojeně strávili jen několik týdnů. Jedno z dvojčat totiž začalo mít vážné problémy s dýcháním.

Loni v prosinci byli manželé Vallierovi těmi nejšťastnějšími lidmi. Na svět přivítali dvě krásné holčičky. Malá Charlotte se sice narodila jen s jednou plíci, jinak však byla zdravá. Lékaři neměli důvod prozatím miminko nechávat v nemocnici a čtyři dny po porodu je pustili domů. Po několika spokojených týdnech, které strávili společně doma, se ale malé Charlotte začalo špatně dýchat.

Charlotte se narodila jen s jednou plící

Malé holčičky se narodily předčasně v kalifornské porodnici. U Charlotte se zjistilo, že má pouze jednu plíci. Ta se však dostatečně zvětšila a dokázala plně nahradit tu chybějící. Okysličení krve bylo v pořádku a lékaři počítali s tím, že bude, s malými omezeními, žít zcela normální život. Rodina si tedy i přes tuto vadu doma užívala zdravých dvojčat.

Po pár týdnech se však Charlotte nachladila a začala mít velké problémy s dýcháním. Ihned byla převezena do nemocnice, kde byla napojena na kyslík. Lékaři provedli podrobná vyšetření její dýchací soustavy a zjistili, že trpí několika abnormalitami, včetně zúžené průdušnice. Jedinou nadějí na přežití se pro Charlotte stala operace.

Naděje na přežití byla jen 20 %

Celého případu se ujal doktor Matthew Brigger, vedoucí oddělení dětské otolaryngologie. Stav holčičky označil za vážný a zároveň velmi vzácný. Potíž byla především v tom, že museli počkat, než Charlotte trochu zesílí, aby zvýšili její šance na přežití. Lékař řekl rodičům, že její šance jsou asi 50 na 50. Sám pro sebe to však viděl na pouhých 20 %. Šance tedy nebyla moc vysoká a vše záleželo na tom, jaká bude Charlotte bojovnice a zda se zvládne po operaci zotavit.

Fotografie: Freepik

Jakmile dosáhla potřebné velikosti, podstoupila vážnou operaci a ta proběhla úspěšně. Následující měsíc však byl jako na houpačce a Charlotte musela podstoupit ještě další zákroky a prognóza byla stále velmi nejistá. Rodiče na toto období neradi vzpomínají. Charlotte sama však vše snášela velmi dobře a když rodiče viděli, jaká je bojovnice, dodávalo jim to naději.

Její stav se pomalu začal zlepšovat a v srpnu, po půl roce v nemocnici, si ji konečně mohli odvézt domů. Zatím má ještě podpůrný kyslík, ale ten by mohla brzy odložit. Její prognóza do budoucna je velmi optimistická. Zdá se, že by Charlotte mohla žít spokojený život bez větších komplikací. Možná nebude moci běhat maraton, ale prokázala už takovou bojovnost, že by se rodiče nedivili, kdyby zvládla i takovou výzvu.

Zdroj: ABC11