Chytré způsoby, jak minimalizovat nebo úplně odstranit příjem cukru u dětí

Fotografie: Freepik

Děti milují sladkou chuť, sladkosti, sladké nápoje a jiné. Bohužel ale takový cukr není prospěšný, je návykový, ničí zuby a působí negativně na chování, proto bude ideální jeho příjem snížit.

Děti by rozhodně neměly pojídat velké množství cukru, škodí jejich zdraví a působí na jejich chování. Děti z nadmíry cukru mohou být chvíli aktivní a naopak unavení. Nemluvně o tom, že se ekzematikům může zhoršit ekzém, mohou mít sníženou imunitu a tak dále. Zkuste s námi cukr ve stravě vašich dětí určitým způsobem snížit.

Co způsobuje cukr

Nejen u dětí, ale i u dospělých způsobuje cukr náladovost a následnou únavu. Stačí 30 gramů cukru denně a mohou se objevit snížené funkce mozku, přejídání, obezita, přispívá k vzniku cukrovky druhého typu, podporuje tvorbu zánětu a může vést k bolestem hlavy. Existují různé cukry a jednomu bychom se měli zásadně vyhnout. Jedná se o rafinovaný cukr obsažený v cukrovinkách, nápojích, limonádách, ale i v průmyslově zpracovaných potravinách a jinde. Na druhou stranu ovocný cukr, který se nachází pochopitelně v ovoci, je doprovázen živinami a vlákninou. Místo cukrovinek raději svým dětem rozmixujte banán v mléce, jistě uděláte lépe. Můžete přidat i med, ale pouze v omezeném množství.

Fotografie: Freepik

Ke snížení cukru vám může pomoci těchto sedm způsobů

Čtěte etikety

Různé výrobky mají různý obsah cukru. Například takové ochucené müsli, cereálie, muffiny a jogurty jsou dokonalým příkladem. Velmi často se vyskytují tyto produkty od různých značek, které se liší v obsahu cukru. Ovšem mnohem lepší bude, pokud si takové dětské pochutiny doma připravíte sami. Ovesné vločky s ovocem, domácí muffiny oslazené datlemi či banánem a jiné.

Pečte častěji

Abyste dětem nemuseli kupovat přeslazené sušenky, upečte jim je. Takové sušenky jednoduše upečete i doma, a navíc můžete minimalizovat či úplně odstranit cukr. Místo cukru do sušenek můžete použít banán nebo ovocné pyré. Nepřidávejte ani kukuřičný sirup, ani agáve.

Omezte sladké nápoje

Omezte nebo nejlépe úplně odstraňte sladké nápoje – limonády, džusíky a jiné. Raději kupte pomeranče, vymačkejte je a zřeďte s vodou. Občas je dobré pít i minerální vody. Pokud děti potřebují pít sladký nápoj, uvařte jim raději heřmánkový čaj a oslaďte jej ovocným cukrem.

Plánujte obědy i svačiny

Pokud plánujete obědy a svačiny, nezaskočí vás rychlé hledání něčeho k snědku. Mnohdy sáhnete po rohlíku s nutelou nebo něčem podobném, abyste děti zasytili. Jestliže naplánujete oběd, může se skládat z něčeho zdravého, na druhou stranu, pokud oběd nenaplánujete, může se stát, že budete vařit pouze něco rychlého nebo raději zvolíte rychlé občerstvení.

Fotografie: Freepik

Vytvářejte kompromisy

Pokud vás nebo vaše dítě přepadne chuť na sladké, nabídněte mu kus ovoce, nejlépe banán. Například v Japonsku se ovoce po večeři pojídá jako dezert. Neměli byste své děti učit na těžké dezerty a zmrzliny po obědě. Pokud je tomu naučíte, budou tímto způsobem pokračovat i v dospělosti.

Skrytý cukr

Věděli jste, že existují potraviny, které mají v sobě nenápadně skrytý cukr? Pokud si tyto potraviny doma uvaříte nebo upečete, nemusí skrývat žádný cukr nebo budou mít cukru minimálně. Například takový chléb, párky v rohlíku, hamburgery, konzervy, špagetové omáčky a jiné.

Tolerance cukru

Vzhledem k tomu, že se snažíte snížit cukr ve stravě, chuť na sladké bude vyšší. Mnohem víc budou sladkosti chutnat. Tato změna je postupná, ale jistě si děti zvyknou na omezené množství cukru. Snažte se udržovat denní příjem cukru pod 25 gramů. Vaše zdraví i zdraví vašich dětí bude pevnější.

Zdroj: MedicalNewsToday