Čištění čalouněné sedačky lze hravě zvládnou i bez drahých čistících prostředků

Fotografie: Freepik

Látková sedací souprava je jedním z nejpohodlnějších sedacích nábytků v každé domácnosti. Její údržba však není tak snadná. Zjistěte, jak účinně a snadno vyčistit sedačku.

Na sedací soupravě se odehrává mnoho rodinných chvil a některé rodiny v obývacím pokoji dokonce často jedí oblíbené pokrmy při sledování televize. Díky tomu se může sedačka snadno ušpinit. Jak vyčistit skvrny na sedačce snadno a rychle? Vyzkoušejte naše tři triky.

Látková sedací souprava se snadno ušpiní

Nemusíte mít zrovna domov plný malých dětí, které snadno ušpiní látku na sedací soupravě. Sedačka se může ušpinit velmi snadno, stačí si na ni sednout v oblečení, ve kterém jste byli venku nebo se otřít o sedačku bezprostředně po vaření nebo uklízení prachu. Znečištění je v tu ránu na světě a jeho odstranění není úplně snadné.

Na sedací soupravy, které jsou čalouněné látkou, není dobré používat příliš chemické přípravky. Ty mohou trvale poškodit strukturu nebo barvu látky.

Fotografie: Freepik

Mokrá a čerstvá skvrna lze odstranit celkem snadno

Pokud se vám na sedačku vylije jakýkoliv nápoj nebo ukápne omáčka, pak čerstvou skvrnu vpijte do suchých papírových ubrousků. Poté vezměte pěnu na holení a naneste ji na znečištěnou látku. Nechte pěnu působit jednu hodinu a po hodině otřete vlhčenou houbou. Opět vše vysušte papírovými ubrousky nebo bavlněným suchým hadříkem.

Trik s holící pěnou vám pomůže k odstranění skvrn i na jiných čalouněných plochách, například na koberce. Naneste pěnu na holení, nechte ji působit a poté skvrnu vydrhněte a přebytek pěny odstraňte. koberec bude zase jako nový.

Druhý tip pro odstranění skvrny na sedací soupravě je velmi jednoduchý, ale také účinný. Smíchejte jedlou sodu s horkou vodu v poměru jednoho dílu sody a dvou dílů vody. V takové připravené směsi namočte houbu a vydrhněte s ní skvrnu. Nezapomeňte však po odstranění nečistoty vydrhnout sedačku čistou vodou, aby jedlá soda dále nepůsobila na látku.

Fotografie: Freepik

Třetí tip pro vyčištění sedačky je za pomocí čpavku

Pro tento účinný trik si raději nasaďte rukavice, aby se vaše kůže na rukách nepoškodila. Do mísy s vlažnou vodou přidejte půl hrnečku čpavku a pár kapek přípravku na mytí nádobí nebo mýdla. Ještě před použitím tohoto dost silného přípravku vyzkoušejte na látce někde na neviditelném místě. Zabráníte tak případnému poškození tkaniny.

Namočte do připravené směsi houbičku nebo hadřík z bavlny a otřete s ním znečištěnou sedačku. Osušení proveďte nejdříve suchým ručníkem a poté středním stupněm větru pomocí fénu.