Cuketa pro zdraví i štíhlou linii

Cuketa je v českých kuchyních poměrně známá, a to je jen dobře. Nevypadá sice na pohled zrovna nejlépe, zato její konzumací činíte to nejlepší pro své zdraví. Má minimální obsah kalorií, ale vysoký podíl minerálů.

Působí příznivě na trávicí ústrojí, srdce, ledviny, revmatizmus a pomáhá při léčbě cukrovky. Cuketa má dokonce i protirakovinné účinky, zvlášť slupka obsahuje karoteny a hořčík, který napomáhá správnému fungování buněk. Tím, že se jedná o nízkoenergetickou zeleninu, je vhodná pro lidi, kteří se snaží zhubnout a pro děti. Zařazení cukety do jídelníčku se vřele doporučuje, zvyšuje totiž peristaltiku střev, čímž pomáhá bojovat proti zácpě. Do stejné skupiny patří ještě i tykev a oba druhy zeleniny umožňují přípravu velmi chutných receptů.

Zdravotní bonusy cukety

Obsahuje velké množství provitamínu A, který proniká až k jádrům buněk, čímž ovlivňuje celkové zdraví a dodává organismu energii. Mimo to obsahuje tato zelenina již zmiňované karoteny, minerály: vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík. Dále pak vitamíny A, B, C, vlákninu a velké množství vody. Výtečně se hodí k detoxikaci. Pomáhá při překyselení žaludku, má antibakteriální účinky, odvodňuje, působí blahodárně na trávení, zvyšuje obranyschopnost těla a podporuje činnost mozku.

Jak cuketu upravovat?

Cuketu lze upravovat různými způsoby. Uvařit se z ní dá polévka, zapékaná jídla, placky, plněná cuketa, dušená, grilovaná, ale dají se z ní upéci i sladké moučníky. Chcete-li si na cuketě pochutnat i během zimy, můžete ji zavařit, ale i zamrazit. Nakrájená na drobné kousky či nastrouhaná na hrubém struhadle po odstranění semínek vydrží v mrazničce do další sezóny. Počítejte však s tím, že díky obsahu vody zvětší cuketa svůj objem, proto ji dávejte do sáčku nebo dobře uzavíratelných nádobek, ale neplňte je po okraj.

Obrázek: pixabay.com