Detoxikace a její nástrahy

Detoxikace organismu je v současné době na vrcholu popularity. Lidé od ní očekávají hlavně zbavení se toxinů a navýšení životní energie. Někteří i nějaké to shozené kilo. Detoxikační dieta, jak jí většinou známe, není ve skutečnosti ničím jiným než „krátkodobou změnou“ ve stravování.

Cílem detoxikace je především zbavit své tělo jedů, jež přijímáme ve formě léků, potravin, z ovzduší i nedostatkem spánku a stresem. Ruku v ruce s detoxikační dietou je v současnosti spojován i fenomén tak zvané zásadité stravy – tedy alkalické diety. Ten pramení z předpokladu, že důsledkem životního stylu a přijímáním potravin (jež překyselují organismus) dochází v těle k hromadění odpadních látek. Ve skutečnosti se jedná o fakt přitažený za vlasy, jelikož lidské tělo nemá ve skutečnosti tak velký problém s kyselým prostředím. Naopak v takovém měchýři je kyselé prostředí nutností.

Čaje, smoothies, džusy a hladovky…

Nejběžněji se s detoxikací můžeme setkat v podobě konzumace ovocných a zeleninových šťáv po určitou dobu. Tento druh očisty (detoxu) může fungovat, ale patrně ne tak, jak si mnoho lidí myslí. Pevnější zdraví a lepší imunitu si jen tak nevybudujete. Výměnou běžných jídel za lehce stravitelné potraviny jako je zelenina a ovoce obsahující dostatek vlákniny si tělo zajisté odpočine od trávení. Díky tomu organismus ušetří nemalé množství energie, kterou vydá běžně na trávení. Výsledkem je fajn pocit lehkosti a příval energie. Mimo jiné obsahuje ovoce i zelenina všelijaké enzymy, které jsou také přínosem.

Někteří i díky projímavým účinkům vlákniny shodí nějaké to kilo, ale určitě ne na tucích. Tento druh detoxu si pochutná především na těžce vydřených svalech. K dalším detoxikačním pomůckám patří popíjení olejů, sirupů, čajů a jiných „zázračných“ prostředků. Účinky těchto rádoby detoxikačních nápojů jsou stěží prokazatelné a při neuváženém užívání můžete tak akorát svému tělu ublížit nebo si zbrzdit metabolismus. Klíčový problém u těchto pokusů o detoxikaci tkví především v tom, že se jedná pouze o přechodnou fázi, kdy se tyto procedury podstupují nárazově a při které vaše tělo nedostanete dlouhodobě do udržitelného stavu.

Detoxikace – ano či ne?

Tímto se však nemyslí, že detoxikace není pro tělo důležitá věc. Tělo zbavené jedů a čisté orgány mají velký vliv na naše fungování, spokojenost a celkové zdraví. Nutné je pochopit, že tělo nepotřebujeme čistit pouze nárazově na jaře či před zimou, ale neustále. Zkuste si představit, že po celý rok sedíte na gauči a nic neděláte. S prvním novoročním předsevzetím vyskočíte a uběhnete 15km, vypijete šťávu ze čtyř grapefruitů a 5litrů vody – jak se budete asi cítit?

Budete schvácení, zpotíte se a pravděpodobně vás přepadnou zažívací potíže. Možná budete mít na půl roku pocit, že jste pro sebe něco udělali. Ale ve skutečnosti jste pro své tělo a fyzičku neudělali nic. Spíš jste jen své tělo šokovali. Jednoduše řečeno – detoxikace jako taková je dlouhodobý, pravidelný proces bez nežádoucích účinků.

Dávejte svému tělu poklady přírody stále

Lidské tělo je ve skutečnosti důmyslný nástroj a jediné čím mu můžete pomoci je pitný režim, zdravá strava a pravidelný pohyb. Doplňování antioxidantů a jiných potravinových doplňků, které se v běžné stravě nenachází. Co se týká půstu – tak ty krátkodobé vám dají svobodu od jídla, ovšem mimo pozitiv mají i své nástrahy. To už je však zcela jiná kapitola.

Obrázek: pixabay.com