Dítě se narodilo s Downovým syndromem. Jeho matka udělala to nejhorší, co mohla

Fotografie: Jennifer1982 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Počítali s tím, že se jim narodí zdravé dítě. Po porodu je však čekal šok, ke kterému se museli nějak postavit. Otec se syna odmítl vzdát.

Manželé se těšili na příchod syna. Celé těhotenství probíhalo bez komplikací a žádné vyšetření nenaznačovalo, že je něco v nepořádku. O tom, že má jejich syn Downův syndrom, se dozvěděli asi dvě minuty po porodu. Šokovaným rodičům nastaly těžké chvilky, kdy se museli s touto zprávou srovnat a zaujmout k ní postoj. Matka bohužel situaci nezvládla.

Nemohl uvěřit slovům lékaře

Třicetitříletý Jevgenij Anisimov nakonec zůstal se synem sám. Dát ho do dětského domova pro něj byla nepřípustná myšlenka. Připadalo mu to naprosto nelidské. Jeho žena však situaci neunesla, syna se vzdala a opustila je. Jevgenij vzpomínal na první chvíle, kdy se dozvěděli, že jejich syn není zdravý.

Tehdy utekl ven z porodnice a plakal. Nemohl uvěřit tomu, že jeho dítě není zdravé a bude vyžadovat velkou péči. V tu dobu ani neměl pořádně tušení, co Downův syndrom vlastně je a co výchova takového dítěte obnáší. Neplakal však dlouho, náhle si uvědomil, že se vlastně neděje nic tak hrozného. Stále má dvě nohy a ruce, o nic nepřišel, mohl jenom získat.

Věděl, že syna niky neopustí

Hlavou se mu honily myšlenky, které vyústily v jasné rozhodnutí: „Vše proběhlo podle plánu, narodil se mi syn. Dítě je zvláštní, ale má před sebou celý svůj život, jenž nejspíš nebude nejlehčí. A já tu brečím. To je sobectví. Že to není fér? Ne, je to moje zodpovědnost. Chtěl jsi dítě, tak jsi na sebe tu zodpovědnost vzal už tehdy.“

Později se detailně seznámil s problematikou výchovy dětí s Downovým syndromem. Už v prvních dnech zjistil, že děti s touto poruchou jsou v Evropě velmi dobře socializované, mohou se opřít o podpůrnou síť a většina dokáže vést samostatný život. To bylo velmi povzbudivé, a tak se rozhodl vydat se na misi, na které šíří osvětu ohledně tohoto syndromu.

Život se synem si užívá a inspiruje rodiče v podobné situaci

Na sociální sítě tak pravidelně umisťuje fotografie a články z jejich každodenního života. Malý Míša je neuvěřitelně roztomilý chlapeček, jenž dělá svému tatínkovi velkou radost. On sám se za hrdinu vůbec nepovažuje, starost o syna je pro něj naprostou samozřejmostí. Doufá, že svými příspěvky pomůže i ostatním, kteří se zpočátku budou cítit zmatení stejně jako on. Chce, aby každý rodič ve stejné situaci nevnímal takové dítě jako trest, ale naopak jako dar, jenž je může mnohému naučit.

Zdroj: Newsner