Osvědčené metody, jak zapojit manžela do výchovy dítěte

Fotografie: iStockphoto

Otcové se svými dětmi obvykle tráví méně času, než jejich matky, a to i v případě, že jsou aktivně zapojeni do péče. Pokud jde o výchovu, čekají až do chvíle, než je dítě větší a mohou si s ním začít hrát. Pokud chcete, aby se váš muž aktivně na výchově podílel, zkuste mu poradit několik tipů.

0-1,5 roku

Jedná se o ideální věk, kdy je dítě zvídavé a vše potřebuje prozkoumat. Matka si může na chvíli udělat čas pro sebe a otec s dítětem mohou vyrazit za dobrodružstvím.

Zkuste mu ukazovat knihy, hračky, krmit ho, převlékat nebo hledat zábavu venku. Na ulici je spousta běžných vjemů, které bude dítě vnímat s nadšením, pokud mu je ukážete. Zaměřte se na lidi kolem, zvířata nebo jen některá zajímavá místa.

1,5 – 2,5 roku

Přicházejí první rozmary dítěte. Otec by měl nechat svého potomka prozkoumávat svět, chválit ho za správné činy, a naopak pokárat za to, co pokazí. Dítě si tak velmi rychle vymezí pravidla a bude vědět, co si může dovolit.

ečekejte, že bude vašim slovům ihned rozumět. Raději buďte trpěliví, vše několikrát opakujte a vyčkejte, až se dítě vaše pokyny naučí a bude jim rozumět.

2,5 až 4,5 let

V tomto věku si dítě spoustu věcí začne uvědomovat. Otec mu může stanovit výrazně hranice. Diskutujte o knihách, učte se písmena, názvy předmětů, zvířat a mluvte často o světě, který máte kolem sebe.

Je důležité, aby se váš potomek uměl rozhlížet a díval se na zajímavé věci kolem sebe. Učte ho mluvit správně, rozmýšlet a volit činy tak, aby byl schopen za ně nést následky.

4,5 až 6,5 let

Tady má otec konečně plný prostor pro svou představivost. S chlapcem si může hrát na superhrdiny nebo s míčem. S děvčátky zase snášet jejich hry na kadeřníka nebo kosmetičku.

Aktivní dětské hry budou hlavně pro tatínky ideální, jelikož jsou sami ve své duši stále dětmi. Vyzkoušejte role banditů, lupičů, hasičů nebo třeba záchranářů. Uvidíte, jak se děti díky vaší fantazii zabaví.

6,5 až 10 let

Otec by měl své dítě naučit hlavně mužské záležitosti, a to i v případě, že má dceru. Ukazujte svým dětem, jak opravit hračky, co se dělá v dílně a jak pracují muži. Neváhejte ani se sportovními aktivitami.

S chlapci si můžete jít zarybařit a na dívky buďte něžnější. Uděláte lépe, pokud s nimi budete o věcech a pocitech více mluvit. Jsou totiž citlivé a potřebují rozdílný přístup.