Snažíte se zvládnout rodinu i kariéru? Všechno je možné, disciplína je ale základ

Fotografie: Depositphotos

Snažíte se zvládnout úspěšnou kariéru i spokojenou rodinu? Nejste v tom sami! Dobrou zprávou je, že zatímco se skloubení těchto dvou životních aspektů zdá být nemožné, opak je pravdou. Následující tipy přichází od těch, kteří hravě zvládají obojí, a mimo jiné mají čas na jiné životní radosti.

Maximalizujte svůj čas s rodinou

Představte si, že se vracíte domů po dlouhém dni v práci, a dřez je plný nádobí, špinavé ponožky se válí na gauči a koš na odpadky přetéká. Všechny tyto maličkosti se zdají jako důležité povinnosti, které musíte ihned po příchodu domů splnit.

Uvědomte si ale, že tyto úkony jsou v dlouhodobém horizontu nedůležité věci, které okrádají naši mysl o pomyšlení na skutečně důležité věci. Po příchodu domů se věnujte rodině, a tyto úkoly přesuňte na pozdější dobu.

Pokud máte dostatečně velké děti, udělejte jim z takovýchto maličkostí povinnosti, které splní po příchodu ze školy, ušetříte tím tak svůj čas večer. Pro ještě lepší fungování vytvořte harmonogram, podle kterého bude mít každý obyvatel domova své pravidelné povinnosti. Tyto chvilky, které každý jednotlivec pracemi stráví, přinesou Vaší rodině více společného času, který můžete strávit příjemnějšími aktivitami.

Vzdejte se technologií

Jako technologie mají tendenci konzumovat naše životy. Možná si myslíte, že věnujete pozornost svým blízkým, zatímco bezmyšlenkovitě brouzdáte na telefonu. Vězte, že Vaši milovaní berou právě toto chování, jako nedostatek angažovanosti. Vyhraďte si každý večer a víkend čas, kdy každý v rodině technologie odloží. Získáte tak společný čas, který můžete využít k rozvoji koníčků, které vaše rodina miluje.

Milujte svou kariéru

Vaše kariéra by měla být něco, co vás baví, avšak tento stav není realita pro každého. Bohužel práce, která nás nebaví a zároveň nás okrádá o čas, nás může dělat nešťastnými. Leckdy pak tento stav přenášíme nejen do mezilidských vztahů, ale právě domů mezi rodinu. Uvědomte si, že život je příliš krátký na to, abyste jej trávili v práci, která Vás nebaví, a kde každý úkol plníte s nechutí.

Pokuste se tak najít lepší alternativu kariéry, která Vás učiní nejen šťastnými při jejím výkonu, ale zároveň šťastnými z toho, že Vám dává dostatek prostoru pro společný čas s rodinou. Pokud se v zaměstnání cítíte nešťastní, odejděte a hledejte své štěstí jinde. Vězte, že spokojenost v zaměstnání Vám přinese spokojenější život ve všech ohledech.

Udělejte si čas pro sebe

V dnešní hektické době se toto snadněji řekne, než udělá. Naši pozornost krade zaměstnání, rodina, starost o finance a běžný život. Ve všech povinnostech, úkolech a plánech ale nezapomínejte na úplně nejdůležitější věc, tedy na sebe. Současný životní styl, plný povinností všeho druhu, z nás nejen vysává energii, ale nutí nás zapomínat na důležitý čas, který trávíme sami se sebou.

Pravidelně se tak snažte mít čas pro sebe, který budete trávit dle vlastního uvážení. Nezapomínejte na relax, ať už jde o sportovní vyžití či masáž. Snažte si srovnat myšlenky, rozmyslet si důležitá rozhodnutí a promluvit sami se sebou.

Využijte tento čas k četbě, malování či jiným koníčkům. Přihlaste se do kurzu, ve kterém se naučíte něco nového.  Vzdělávejte se, odpočívejte, přemýšlejte a čerpejte energii, jak jen budete chtít, právě tento čas je jen Váš. A je cennější, než si myslíte!