Zdravotní důvody, proč zařadit zázvor mezi pravidelně konzumované suroviny

Fotografie: Pixabay

Oddenky zázvoru možná v supermarketu nebo na tržišti obcházíte, protože vás nenapadá, jak jej začlenit do jídelníčku. Tato nenápadná rostlina má ale spoustu pozitivních dopadů na zdraví a její v zimě prospěje hlavně imunitnímu systému.

Řeší trávící obtíže

Obsahuje totiž fenolické sloučeniny, které pomáhají utlumovat žaludeční obtíže. Pokud máte problém s žaludkem nebo střevy, pomůže vám zázvor dosáhnout ztracené rovnováhy. Díky němu se potrava v zažívacím traktu přirozeně hýbe a trávící obtíže klesají na minimum nebo zcela zmizí. Vhodné je proto konzumovat zázvor upravený do podoby prášku, kdy jej snadno přidáte do každého receptu.

Zbavuje nevolnosti

Pravidelné pití zázvorového čaje řeší ranní nevolnost, kterou trpí zejména těhotné ženy, pacienti podstupující chemoterapii a další, kteří se léčí se závažnějším onemocněním. Účinky zázvoru byly také testovány a prokázalo se, že u těhotných žen výrazně snížil pocity nevolnosti.

Odbourává bolest

Jestliže jste po náročné sportovní aktivitě a bolí vás svaly v celém těle, nezoufejte. Zázvor je totiž skvělým pomocníkem také pro sportovce. Ocení ho také dámy během menstruačního cyklu nebo pacienti trpící záněty, jelikož dokáže snížit bolest až o 25%.

Řeší srdeční choroby

Cukr je jedním z hlavních viníků civilizačních chorob. Jeho vysoká hladina v krvi je riskantní a u některých pacientů je těžké ji snížit. Zázvor se pyšní i touto schopností a chrání své uživatele před srdečními i dalšími chorobami.

Kromě toho udržuje v krvi správnou hladinu cholesterolu, který ve větší míře taktéž může narušit činnost srdce.

Fotografie: Freepik

Bojuje s rakovinou

Zázvor byl také studován jako součást alternativní medicíny při léčbě rakoviny. V mnoha testech uspěl, a proto ho někteří lékaři považují za velmi užitečnou potravinu. Zázvor totiž ve střevě snižuje zánětlivé signály a udržuje tělo zdravé.

Posiluje činnost mozku

Stres dokáže z dlouhodobého hlediska zapříčinit stárnutí nebo vyvolat Alzheimerovu chorobu. Některé studie a výzkumy ovšem tvrdí, že antioxidanty obsažené v zázvoru dokážou tyto zánětlivé reakce eliminovat a vytvářet v těle opět zdravé prostředí. Kromě toho také posilují mozek, a to především paměť.

Jak ho nejlépe konzumovat

V obchodě si můžete zakoupit celý oddenek. Ten se hodí pro přípravu čaje, a to především v zimním období. Pokud ho doplníte o citron, med a hřebíček, stane se z vašeho čaje léčivý nápoj, který udrží vaší imunitu v plné síle.

Fotografie: Pixabay

Jestliže chuť zázvoru nemůžete snést, nabízí se další varianta, a to zakoupení jeho práškové formy v lékárně. Díky tomu jej můžete použít při přípravě mnoha polévek, hlavních chodů, a dokonce i dezertů. Jeho chuť se ztratí, ale i přesto do těla dostanete prospěšné látky.