Drobné známky toho, že se ve vztahu objevila nevěra jednoho z partnerů

Fotografie: Depositphotos

Nevěra je stejně stará jako lidstvo samo. A stejně staré jsou i důvody nevěry. V poslední době je to téměř fenomén. Kdo z nás neví o někom, kdo by svého partnera nepodváděl. Trochu smutná statistika, když si 2 lidé slíbí věrnost, a jeden z nich ho poruší. Někdy jednou, jindy se z toho stane nevěra dlouhodobá. Ať tak či tak, k narušení, nebo dokonce ukončení partnerství to stačí.

I když je nevěrný pouze jeden z partnerů, téměř vždy za ni mohou oba. Vždyť pokud jsou oba ve vztahu spokojeni, tak ani jeden z nich nemá důvod, hledat něco jiného, nebo lepšího jinde. Nelze tedy svalovat vinu jen na toho, kdo nevěru spáchal. Je to jen vrchol krize, která započala už někdy dávno.

To že spolu partneři přestali komunikovat, řešit rozdílné názory na společný život, z jejich vztahu se vytratila intimita, ochota naslouchat tomu druhému, to vše může vést jednoho z nich k hledání těchto věcí jinde.

Jak rozpoznat nevěru u muže

Když muž začne chodit z práce později než obvykle, více odjíždí na služební cesty, častěji provozuje svůj oblíbený sport, chodí domů unavený, někdy odjede a vrátí se až druhý den, to vše mohou být signály, že se o svoji lásku dělí s další ženou. Také nepotřebuje tolik vaši společnost. Dříve jste s ním chodila nakupovat, sportovat, dnes jde raději sám.

Už si s vámi tolik nepovídá, často kontroluje telefon, počítač má uzamčený, jeho oděv je cítit novým parfémem, který vy ale nepoužíváte. Když se ho na to zeptáte, řekne, že se rozhodl změnit značku.

Fotografie: Pixabay

Když spolu trávíte čas, tak téma hovoru jste vy, jakoby se bál, že na sebe něco prozradí. Nosí vám dárky, což dříve nedělal, kupuje květiny, a je k vám mnohem více pozorný a milý.

Ani ženy nejsou věrné vždy

Jestli jste si mysleli, že svoje partnery podvádějí pouze muži, jste na omylu. I ženy dokáží svého partnera podvést. Někdy je to úlet, jindy dlouhodobý vztah se vším všudy. Podle provedených průzkumů v Polsku přiznala každá čtvrtá žena nevěru, a 15% vztah mimo manželství, který trval více jak 1 rok.

Oproti ženám však muži odcházejí od původní partnerky mnohem častěji a rychleji. Bez ohledu na pohlaví zrazené osoby provázejí nevěru slzy, smutek, zklamání, ztráta důvěry, pocit hnusu, a nedostatek víry v druhého. Když si žena najde přítele, začne se ztrácet chuť na intimnosti s manželem. Líbání, mazlení, milování je pro ni nic neříkající. Naopak o sebe začne mnohem více dbát. Změní účes, barvu vlasů, používá novou vůni.

V jejím šatníku je spousta nových šatů, spodního prádla, a nejen kalhotky a podprsenky, ale i punčochy, podvazky. Také tráví mnohem více času s telefonem v ruce, u notebooku, a přitom ho zamyká, aby se do něho partner nemohl dostat. Začne zanedbávat domácnost, tolik nepečuje o děti, má najednou spoustu nových přátel, které neznáte, a když ji požádáte o vysvětlení, jen vás odbude. Mějte na paměti, že to vše nemusí být projevem cizoložství.

Fotografie: Freepik

Pokud ženu obviníte, a nakonec se ukáže, že je vše jinak, přijdete o její důvěru, a získat ji zpět nebude jednoduché. Daleko lepší je s ní promluvit. Zeptat se, co se děje, zda je vše v pořádku. Zda nechce pomoci řešit nějaký problém. Pokud jste si jisti, že je nevěrná, asertivně jí sdělte, jak moc vás to zasáhlo, jak to bolí, a zeptejte se jí, jak chce dál pokračovat.

Nevěra se provalí, jak dál

Nikdy nezáleží na tom, zda nevěru spáchal muž, či žena. Důsledky jsou stejné. Druhý z partnerů se cítí být zrazený, podvedený, často si může začít vyčítat svou neschopnost, neatraktivitu pro toho druhého. Jako první pocit zavládne zlost, nenávist. Pak slzy, smutek, ztráta důvěry, bezmoc. Nakonec pocit hanby, odcizení.

Když zradí muž, žena často chce, aby zůstal. Je to pochopitelné zvláště v případě, kdy spolu mají děti. Jak je zabezpečím, kdo nás ochrání, budu sama schopná platit účty? A najdu pro sebe a potažmo své děti nového otce? Přijme je? A těch otázek je mnoho. Když zradí žena, není to o nic jednodušší. Půjdou děti se mnou, nebo zůstanou u otce? Komu zůstane dům, či byt. A jak to vidí muž?

Už jsem pro ni nebyl dost dobrý, nespíme spolu, nedokázal jsem náš vztah posouvat a rozvíjet dál. O mnoho lépe na tom není ani milenka. Ta žije v neustálém stresu, zda s ní muž začne žít jako s partnerkou, nebo budu stále ta třetí? Otázek je mnoho a správná odpověď v nedohlednu.

Zůstat nebo odejít.

Toto je zřejmě největší dilema pro oba. Jsme v situaci, kdy můžeme svůj vztah obnovit? Nebo jsou rány tak hluboké, že už to není možné. Vždy to bude případ od případu. Někdy to lze, pokud si oba partneři dokáží odpustit, a nevěra není tak zásadní. Ale mužské ego, a ženská nenávist jsou faktory, které dozajista dokáží rozhodnutí o setrvání ve vztahu zvrátit.

Mnohdy pocity obou partnerů převáží ty racionální věci, a to péči o děti, bydlení, a další. Než si dokáží spolu vzájemně promluvit, je lepší svěřit se rodině, přátelům, nebo knězi či psychologovi. Ti vidí celou situaci nezaujatě, a jsou schopní být nestranní. A když už vám neporadí, alespoň poskytnou svoje stanovisko a názor.

Zde vidíte, jak moc drahý a nebezpečný může být zálet jednoho z partnerů. Než se do podobného dobrodružství pustíte, přečtěte si tento článek. Třeba vám pomůže zachránit váš vztah.