Důvody, proč nám záleží na tom, co si myslí druzí a proč nás to někdy tak moc trápí

Fotografie: Depositphotos

Pocit viny je jeden z nejnepříjemnějších pocitů, se kterými se můžeme setkat. Je úzce spjatý s lidským svědomím a odvíjí se od něj i to, do jaké míry nás zajímají názory ostatních lidí.

Na webu Reddit se nedávno objevila zajímavá sekce. Lidé v ní popisují události, které se jim staly, a žádají, aby čtenáři ohodnotili, jak špatně se v dané situaci zachovali. Asi nikoho nepřekvapí, že se většinou jedná o nepříjemné a nezáviděníhodné situace. S trochou nadsázky se jedná o jakýsi soud, jen hodnocené činy nejsou trestné, ale každodenní. Takové, které se mohou stát každému z nás.

Soudy cizích lidí jsou objektivnější

Na konci každé diskuze pak čtenáři mohou vynést „rozsudek“ a rozhodnout, zda je autor zážitku špatný či dobrý člověk. Stránka je velmi populární. Proč hledáme hodnocení zcela neznámých lidí? Možná je to právě tím, že dotyčné osoby neznáme. Zajistíme si tím nestranné publikum, které situaci vyhodnotí s neutrálním pohledem na věc.

Ptát se na radu nebo rozřešení svých blízkých se na první pohled zdá být rozumné. Tito lidé nás znají, budou tedy brát v potaz i naše minulé činy. Na druhé straně se někdy naši blízcí mohou bát nám ublížit a urazit nás a nedokáží nám tak nabídnout objektivní posouzení celé situace.

Málokdy je něco vyloženě dobré či špatné

Bohužel se každý dospělý člověk setkává s tím, že svět není černobílý a spoustu skutků nelze rozlišit na dobré a špatné. Ani naše vlastní činy mnohdy nedokážeme takto kategorizovat. Vnější pohled nám pomáhá situaci neutrálněji posoudit a je skvělé, že prostřednictvím internetu se k názorům cizích lidí můžeme dostat tak snadno.

Fotografie: Freepik

Stránky s takovým obsahem by ale z psychologického hlediska mohly být nápomocné i ostatním lidem, nejen přímým aktérům. Předně si díky nim uvědomíme, že nejsme sami, kdo se dostal do podobné situace a musel učinit nepopulární rozhodnutí. Při čtení obdobných zážitků pochopíme, že zdaleka nejsme jediní, kdo musel radikálně změnit život, například zbavením se blízkých, ale toxických lidí.

Zkušenosti ostatních nám mohou pomoct

Pro mnoho lidí může být také zkušenost někoho dalšího popudem k jeho vlastnímu rozhodnutí. Lépe zvládneme vyhodnotit všechny výhody a nevýhody, pokud si můžeme přečíst o někom, kdo podobnou situaci řešil a sledem vlastních rozhodnutí se dočkal hrozných či skvělých výsledků. Takové sdílení ale rozhodně není pro každého. Například lidé s nestabilní psychikou, případně lidé neschopní přijmout kritiku a nestranně zanalyzovat vlastní život by se svými zážitky veřejně chlubit neměli.

Zdroj: VeryWellMind