Elixír mládí jménem kolagen. Jak podpořit jeho tvorbu u starších žen?

Fotografie: Freepik

Stárnutí patří k našemu životu stejně tak jako tělesné projevy, které tento proces doprovází. Patří k nim například i snížená produkce kolagenu.

Kolagen je základní stavební jednotkou pojivových tkání a díky jeho obsahu v naší kůží je jí dodáván mladiství vzhled a pružnost. Postupem let se ale jeho produkce snižuje a kvůli tomu také ochabuje naše pokožka. Tyto změny jsou nejvíce pozorovatelné v obličeji. Obzvláště pro ženy je velmi obtížné se s touto skutečností smířit, a proto se s ní všemožně snaží bojovat. Snížené množství kolagenu totiž vede k tvorbě vrásek a ke vzniku nevzhledné pokožky. 

Nejdůležitějším krokem je obnova pokožky

Pokožku našeho obličeje nám může pomoci obnovit odborník, můžeme to ale zkusit i sami doma. Nejdůležitějším krokem je správně zvolená kosmetika. Ideálním pomocníkem je v tomto případě peeling, který na naší pokožce způsobuje mírné popáleniny. Díky nim dochází k postupnému odlupování staré pokožky a ke stimulaci tvorby pokožky nové. Tím se postupně vyhlazují nejen vrásky, ale i ostatní záhyby, které se na naší pokožce mohou vyskytovat. 

Fotografie: Pexels

Pro udržení mladistvé pleti je zapotřebí dostatečná konzumace vitamínů, které k jejímu vzhledu přispívají. Nejdůležitější roli v tomto případě hrají vitamíny C, D, A a E. Naše strava by tedy měla obsahovat potraviny, které jsou na ně bohaté. Vitamín C najdeme hlavně v ovoci a zelenině. Na vitamín A jsou bohatá játra, kaviár, ale i mléčné výrobky. Vitamín D bychom našli ve vaječném žloutku a mořských rybách. Zdrojem vitamínu E jsou ořechy, fazole a rostlinné oleje. 

Produkty, které produkci kolagenu stimulují

Vitamíny ale můžeme do naší pokožky dodávat i pomocí vnější aplikace. Toho docílíme prostřednictvím speciálních ampulí, které v sobě důležité vitamíny obsahují. Další nezbytnou složkou pro mladiství vzhled naší pokožky je protein. Jedná se o stavební materiál, který přirozeně podporuje produkci kolagenu v našem těle. Do našeho těla ho dostaneme pomocí stravy, a to hlavně konzumací mléčných výrobků, tofu, ryb, bílého masa a různých druhů semen. 

Fotografie: Pexels

Pokud je již úbytek kolagenu výrazný, můžeme využít speciálních injekcí, které kolagen do naší pokožky opět vpraví. Jedná se ovšem o péči, která je velmi finančně náročná a může mít nepříjemné vedlejší účinky. Můžeme tedy sáhnout i po speciálních krémech, jež obsahují kolagen v koncentrované formě. Nezapomínejte ani na ochranu pokožky. Například sluneční paprsky totiž ke stárnutí naší pleti významně přispívají. 

Zdroj: EveryDayHealth