Hubnutí po čtyřicítce není snadné. Klíč k úspěchu je ovšem jasný

Fotografie: Freepik

Potřebujete zhubnout, ale už vám bylo čtyřicet? Jak na to, když se vám zpomalil metabolismus? Nebude to snadné, ale je to možné.

Po čtyřicátých narozeninách není snadné hubnout. Metabolismus těla se zpomaluje a tělo začíná přirozeně hromadit. Pokud chcete zhubnout, musíte zavést celoživotní dietu. Tedy přesněji upravit dlouhodobě své stravovací návyky a také mít dostatek pohybu. Pokud již zdravě jíte a sportujete, je třeba snížit počet přijímaných kalorií. Tedy zmenšit své porce.

Tloustnete, protože tělo jinak funguje

Ženy po čtyřicítce tloustnou, protože jejich vaječníky začnou fungovat jinak. Produkují méně estrogenu a progesteronu a mužské hormony bohužel podporují obezitu. Proto dámy nad čtyřicet přibývají na váze, i když neměnily svůj životní styl. Kila navíc jsou u žen výsledkem menopauzy. Týkat se to však může i mužů, těm klesá hladina testosteronu. S ním je spojený pokles svalové hmoty a zvýšení tuku.

Fotografie: Unsplash

Obecně již před čtyřicátým rokem začíná přirozený rekompozice složení těla. Klidový metabolismus se snižuje. Navíc s věkem většinou klesá množství fyzické aktivity. Dlouhá pracovní doba odrazuje mnoho z nás od sportování po návratu domů a málo cvičení vede k nízkému množství spálených kalorií. Bez pohybu však není možné zbavit se přebytečných tuků v těle. Je tedy důležité nají si čas alespoň na procházku či krátké cvičení.

Stanovte si bazální metabolickou rychlost

Pokud chcete zjistit, kolik kalorií potřebujete denně na hubnutí, musíte si stanovit bazální metabolickou rychlost (PPM) a také celkovou metabolickou rychlost (CPM). Bazální metabolismus je množství energie spotřebované pro základní tělesné procesy nezbytné pro život. Díky těmto výpočtům zjistíte, kolik kalorií potřebujete vydat, abyste zhubli. Důležité je samozřejmě také správně se stravovat.

Fotografie: DepositPhotos

Ideální je jíst stravu bohatou na zeleninu, která má vysoký obsah vlákniny. Stejně tak je vhodné konzumovat ovoce. To doporučujeme jíst raději ráno. Vláknina v ovoci a zeleniny snižuje hladinu cholesterolu a dává větší pocit sytosti. Dalšími nezbytnými prvky výživné stravy jsou nenasycené mastné kyseliny a také dostatečné množství bílkovin. Zapomenout však nesmíte ani na komplexní sacharidy, které najdete v celozrnných potravinách.

Zdroj: Healthline