Ideální váha podle indexu tělesné hmotnosti. Rychlý výpočet určí, zda člověk netrpí nadváhou či podvýživou

Fotografie: Depositphotos

Každá žena chce mít ideální váhu a vypadat co nejlépe. Přesná čísla pro své tělo můžete zjistit velmi snadno, a to pomocí výpočtu svého BMI.

Pravděpodobně každá žena chce mít ideální váhu a vypadat co nejlépe. Je ovšem důležité nekoukat pouze na své sny, ale také na správné hodnoty podle BMI, tedy v překladu „indexu tělesné hmotnosti“. Níže se proto můžete blíže seznámit s tímto zajímavým tématem a vypočítat si správné hodnoty pro své vlastní tělo. Již během několika minut můžete zjistit, zda spadáte do normálu, nebo trpíte mírnou nadváhou. Možná budete překvapené, ale výsledky nelžou. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Výpočet vlastního BMI

Ačkoliv znát svou tělesnou hmotnost je užitečné, toužit po konkrétním čísle a snažit se ho za každou cenu dosáhnout může být nebezpečné pro vaše zdraví. Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, pravděpodobně jste již slyšely o BMI, což v překladu znamená „index tělesné hmotnosti“. Ten by měl ukázat, zda je vaše váha v normálu, trpíte obezitou či nadváhou nebo podváhou. Pokud tedy chcete mít jistotu, že jste na tom dobře, váš výsledek by měl vždy ukazovat normální hodnoty.

Vzorec pro výpočet hodnoty vašeho osobního BMI je velmi jednoduchý. Stačí vydělit tělesnou hmotnost v kilogramech tělesnou výškou v metrech na druhou. Tedy například žena, která je vysoká 160 centimetrů a váží 55 kilo, má hodnotu indexu tělesné hmotnosti zhruba 21,5. To je podle norem normální váha, tudíž se nemusí stresovat, že by se potýkala se zvýšeným rizikem závažných nemocí. Pokud to chcete vyzkoušet i vy, řiďte se níže uvedenými hodnotami.

  • Méně než 18,5: podváha,
  • 18,5 až 25: normální váha,
  • 25 až 30: mírná nadváha,
  • 30 až 35: obezita 1. stupně,
  • 35 až 40: obezita 2. stupně,
  • 40 a více: těžká obezita.
Fotografie: Freepik

Většina odborníků však apeluje na své pacienty, že by výsledky jejich indexu tělesné hmotnosti měly sloužit pouze k orientaci týkající se jejich zdraví. Lze je však využít jako vodítko, které může vypovědět mnohé o tom, zda byste měly zapracovat na svém zdravotním stavu, nebo zda jste naprosto v pořádku.

Nepřesné výsledky

BMI, tedy index tělesné hmotnosti, má však jeden problém, Nezahrnuje totiž množství tuku, svalů ani tekutin v těle, tudíž například žena, která měří 160 cm a váží 55 kilo, může být jak lehce oplácaná, hubená s větším břichem, nebo také svalnatá sportovkyně s téměř žádným tukem. Mnoho odborníků proto doporučuje, aby se ženy vždy poradily o perfektních hodnotách pro jejich vlastní tělo se specialistou na výživu nebo zdraví těla.

Vaše ideální hmotnost

Na závěr je důležité říci, že pokud vám kdokoliv bude tvrdit, že vaše váha je konkrétní číslo, měly byste ho přestat navštěvovat. Stejně tak byste se od konkrétního čísla neměly odrážet ani ve svých cílech. Bez podrobných znalostí důležitých hodnot v těle totiž nelze přesně určit hodnotu, podle které byste se měly řídit. Zbytečně se proto nestresujte, pokud vám vyšlo, že trpíte mírnou nadváhou, nebo naopak byste měly jíst více, protože je vaše číslo příliš nízké.

Ačkoliv se tedy nelze odrazit od čísla, které vám vyjde podle BMI, můžete podle výsledných hodnot alespoň zjistit ideální rozmezí, v němž by se měla vaše váha pohybovat. Pokud však chcete získat přesné výsledky, budete muset zajít k profesionálovi, který přesně změří poměr bílkovin, tuků a vody ve vašem těle.

Zdroj: Healthline