Jak naučit dítě na nočník bez pláče i odmítání

Každá maminka jednoho dne dospěje do fáze, kdy si začne lámat hlavu nad otázkou, jak naučit dítě na nočník. Děti rostou velmi rychle a zatímco ještě včera jste svou ratolest balila do plínek, dnes je ten nejvyšší čas přejít na druhou metu a naučit dítko používat nočník. Jestliže vaše dítě na nočník ještě neumí, ale stejně staré dítko od sousedů na něj chodí už nějaký ten pátek, nemusíte hned propadat panice – pravda je taková, že by se dítě nemělo nutit chodit na nočník dříve, než je na to skutečně připraveno. Chcete vědět, jak naučit dítě na nočník i bez toho, aby doma vznikaly scény a dítě nočník odmítalo? Pak si nenechte ujít náš dnešní článek!

Jak naučit dítě na nočník – několik užitečných tipů pro maminky

Dospěla jste k názoru, že je vaše dítě připraveno používat nočník? Pak společně odhoďte plínky a jděte směle na věc. Níže naleznete několik užitečných rad, díky kterým nebude učení se chodit na nočník ani pro jednoho z vás noční můra!

Tip první: železná pravidelnost

Opakování je matkou moudrosti – hlásá jedno známé rčení, které byste si teď měla vrýt do paměti. Je důležité, abyste dítku nabízela nočník v pravidelných intervalech – může to být před tím, než půjde spát, před odchodem z domu, po jídle a podobně. Dítko si tak zvykne na určitý rytmus.

Tip druhý: chvalte za úspěch

Je samozřejmé, že vaše dítko, které bylo až do dnešního dne zvyklé na komfort plínek, nebude nadšeně chodit na nočník každou hodinu. Někdy zkrátka odmítne a potřebu vykoná tak, jak se mu zachce. Ve chvíli, kdy se to ale povede, jej nezapomeňte patřičně pochválit. Pochvalou, pohlazením a dobrým slovem dítko povzbudíte a dáte mu chuť zvládnout to znovu.

Tip třetí: nepeskujte za nehody

Můžete mít za sebou klidně dvacet úspěšných pokusů, ale ten jednadvacátý jednoduše vyjít nemusí. V takové chvíli ale zachovejte chladnou hlavu a na dítě určitě nekřičte, ani jej nijak nepeskujte. Ano, rozčílí vás to, ale křikem, hubováním nebo dokonce jednou výchovnou přes zadek ničeho nedocílíte.

Tip čtvrtý: nočník je jen na potřebu

Jedním z důležitých kroků je dítku vysvětlit, že nočník je jen na vykonávání potřeby. Mnohé děti si očník oblíbí, protože je barevný, má nějaký potisk nebo zajímavý obrázek a rádo si pak na nočníku jen tak sedí a hraje si. To je chyba. Nedovolte své ratolesti, aby si na nočníku hrála dle své libosti a trvejte na tom, že na nočník smí jen tehdy, kdy potřebuje čůrat nebo kakat.

Obrázek: pixabay.com