Pitný režim u dětí

Dodržovat správně pitný režim je důležité u dospělých, ale ještě důležitější u dětí. Děti by měly oproti dospělým přijímat více tekutin, aby byl zajištěn jejich bezproblémový růst a vývin. Nejenom o správném složení pitného režimu školáků jsme si povídali s panem doktorem Gregorou, dětským lékařem a autorem populárně naučných knih pro rodiče.

Odborníci doporučují, abychom dětem dávali pít hlavně vodu, neslazené čaje apod. Jak ale postupovat, pokud děti po návratu ze školy přinesou lahvičku s pitím plnou.

Toto dilema řeší téměř každá maminka. To, co je zdravé, dětem často nechutná a tak raději nepijí. Cesta, jak dítě naučit pravidelně pít, je pestrý pitný režim. Vody, minerálky či čaje je možné prokládat rozumným množstvím dětských nápojů, které mají děti rády.

Ozvláštnění pitného režimu je tedy cesta, jak naučit dítě pravidelně pít?

Ano, jak už jsem říkal, pokud dítěti nabídneme něco, co má rádo – v tomto případě rozumné množství slazených nápojů – zvyšuje se pravděpodobnost, že ho to zaujme a přistoupí k tomu kladně. Další možnost, jak naučit děti na pravidelný pitný režim, je tuto “rutinu” nějak ozvláštnit. Nechat je například pít brčkem nebo ze zábavných hrnečků a lahviček.

A co pitný režimem v zimě? Je stejně důležitý jako v létě?  

Samozřejmě. Pitný režim u dětí je důležitý v každém ročním období. V zimě navíc ještě tolik nepociťují pocit žízně, jako je tomu například v letních měsících, a proto je jejich tělo ještě více náchylné k dehydrataci. Pitný režim je tedy stejně důležité hlídat v horkém létě jako v chladné zimě!

Obrázek: pixabay.com