Jak se rozhodnout pro budoucí kariéru

Jak je možné, že se nedokážeš rozhodnout, co chceš ve svém životě dělat? Vždyť je to přece tak snadné! Takové a těmto podobné názory můžeme slýchat ve svém okolí poměrně často. Jsou oprávněné nebo se jedná jen o zažité zvyky? Existuje vůbec někdo, kdo by nám mohl s rozhodnutím, co vlastně chceme ve svém životě dělat pomoci?

Mít skvělou kariéru a práci, do které se budeme denně a rádi vracet, taková, která nás bude nejen bavit, ale ještě nám umožní se naplno seberealizovat, to je snem snad každého z nás. Právě proto je velmi důležité udělat pár rozhodnutí a nasměrovat naše kroky tím správným směrem. Kolem správného výběru povolání často kolují mýty, které nejsou mnohdy pravdivé. Jakých chyb se vyvarovat a kde hledat pomoc?

Vždyť je to tak snadné

Ve skutečnosti je výběr školy a následného povolání jedno z nejdůležitějších rozhodnutí vůbec. Jde o zdlouhavý a složitý proces, na jehož počátku si musíte zodpovědět otázku: Co vlastně od života očekáváš? Jestliže si nejste jistí, není na závadu ani ostuda vyhledat pomoc studijních poradců či pedagogických psychologů, kteří vám v tomto směru mohou dát pár skutečně užitečných rad.

Nikdo za vás nerozhodne

Vůbec žádný psycholog ani odborný poradce vám přesně neřekne, čím byste se měli bezvýhradně živit. Pomůže vám na základě několika testů utřídit si vaše schopností, zájmy a cíle. Poté by měl pro vás být výběr povolání jednodušší a stočit se jedním směrem.

Kdo rozhodl, co je nejlepší povolání?

Občas kolují názory, které povolání je to nejlepší, nejatraktivnější a nejvíc výnosné. Pravdou zůstává, že v dnešní době chce být téměř každý doktorem, právníkem, zubařem, hercem či psychologem. Zkrátka někým výjimečným, uznávaným přitom ostatní povolání odkládáme někam do ústraní. Rozhodně by však výběr našeho povolání nemělo ovlivnit jen to, kolik peněz budeme vydělávat. Protože to je přesně důvod, kdy jsou i bohatí lidé nešťastní, zapšklí a nedělají svou práci rádi. 

Jednou a dost

Není pravdou, že v případě špatné volby není cesty zpět. Mnoho lidí vystřídá během svého života několik různých povolání než se prostě najde. Výjimkou nejsou případy, kdy se studenti po vystudování určitého oboru nakonec věnovali zcela něčemu jinému. Jen výběrem školy či zaměstnání cesta za kariérou rozhodně nekončí. Umět si správně vybrat je sice důležité, ale je to jen jeden z mnoha kroků, celého složitého procesu. Nakolik se dokážete svým snům přiblížit, už záleží pouze a jen na vás.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net