Jak vybrat správný polštář

Přestože se může zdát, že se nic moc neděje, spánek je jeden z nejdůležitějších procesů, které musí tělo každý den podstoupit. Bez dobrého spánku nelze správně fungovat. Je proto nesmírně podstatné si jej dopřávat co nejkvalitnější. Kvalitu ovlivňuje mnoho faktorů, jako jsou například místo, kde spíme, či matrace. Jedním z těch méně známých, avšak neméně podstatných, je samotný polštář.

Špatná volba může představovat riziko

Správný polštář je důležitý. Při nevhodné volbě riskujete příchod bolestí hlavy, krku či páteře nebo případné chrápání, což by mohl být problém pro osoby, které s vámi sdílí ložnici. Můžete se také po probuzení cítit rozlámaní a spíše vyčerpaní nežli odpočatí.

Podle čeho se při výběru řídit

Je zde více faktorů, na které je třeba brát ohled. Jedním z nejdůležitějších bodů je ujasnit si, ve které poloze nejčastěji spíte. Dále hrají velikou roli případné zdravotní problémy. Je dobré se zamyslet nad celkovou velikostí polštáře a dát si pozor na jeho výplň.

Poloha spánku je velice důležitá. Ať už dáváte přednost jakékoliv, podepření hlavy je vždy podstatné. Při spaní na břiše je vhodný měkký a nízký polštář, který se přizpůsobí hmotnosti těla a zabrání přehnanému namáhání páteře.

Dáváte-li přednost spaní na zádech, nejlepší volbou je pro vás vyšší, středně měkký polštář. Tento polštář by měl vaši páteř udržovat v přirozené poloze, aby nedocházelo k nadměrnému napínání krčních svalů.

Lidé, kteří spávají na boku by měli upřednostnit vyšší, pevnější a celkově tvrdší polštáře. Tyto polštáře by měly během noci podepírat váš krk a hlavu a zabránit jejich naklánění. Pokud patříte mezi lidi, kteří svou polohu během noci často mění, zlatou střední cestou je středně měkký a středně vysoký polštář.

Nezapomeňte na správný materiál

Klasickou volbou bývají péřové polštáře. Ty nejsou vůbec špatnou volbou. Dnes jsou mnohem vyspělejší a praktičtější než dříve, takže si je můžete bez váhání pořídit. Avšak pokud máte alergii, ať už na roztoče, či samotné peří, bude pro vás vhodnější polštář z dutého vlákna, z hedvábí nebo s paměťovou pěnou. Trpíte-li problémy spojenými s bolestmi krční páteře, je vhodné zvolit anatomicky tvarované polštáře, které se přizpůsobují tvaru šíje a zmírňují bolest.

Spát s polštářem, či bez něj?

Pokud netrpíte žádnými zdravotními problémy, neměl by vám dělat problém ani spánek bez polštáře. Doporučuje se však spát alespoň na srolovaném ručníku pro podporu krční páteře.

Na zdraví nešetřete

Zdraví je velice důležité a vyplatí se do něj investovat. Pokud máte obavy, jak byste vyšli s financemi, může vám dočasně vypomoci krátkodobá půjčka.