Jana se vždy snažila být tou nejlepší dcerou, ale stejně došlo k rozpadu vztahu s její matkou

Kdo by si nepřál mít spokojené vztahy v rodině. Život bohužel není vždy nejrůžovější a musíme se sním umět poprat. Pokud se v rodině nachází nestabilní vztahy, je to vždy pro jednotlivce velice úzkostlivé. My se v našem článku zaměříme na vztah mezi matkou a její dcerou. V této dvojici se vyskytují obvykle silná pouta, ale ne každému člověku je přáno mít úžasnou mámu, která je pro něj zároveň největší kamarádkou.

Náš příběh je založen na vyprávění mladé ženy, která musela učinit razantní krok a přerušila veškerý kontakt se svojí matkou.

Život matky s dcerou

Jana se snažila vždy být tou nejlepší dcerou. Mnoho lidí by matce závidělo, jaké má úžasné dítě – poslušné, pracovité a pečlivé. Janina matka se snažila ze své dcery vychovat tu nejlepší.

Její máma se jako dosti mladá vdala a brzy si se svým manželem pořídila dítě, chtěla si ho dítětem více připoutat k sobě. Bohužel se tento nápad úplně nepodařil a manželství se rozpadlo. Dcera přesně nevěděla, co mohlo být příčinou zániku manželství. Nejvíce se nabízely dvě možnosti. Za rozpadem mohla stát matčina touha řídit každého v rodině, či také jiná žena.

Fotografie: Depositphotos

Matka ji zkoušela zapsat do nejrůznějších kroužků, aby z dcery měla dokonalou. Bohužel nebyla moc velký talent a v ničem moc nevynikala. Tyto neúspěchy dcery sváděla na jejího neschopného otce.

Jana se začala stávat trnem v oku své matky. Najednou za vše mohla její dcera, ať už to bylo nepovedené manželství nebo jiné nevydařené vztahy. Začala ji kritizovat i její vzhled. Chtěla naprosto vše ovládat a neustále nepřiměřeně kontrolovala svoji dceru.

Dcera jí to neměla příliš za zlé, přece jen matka byla na výchovu sama. Jana si to většinou obhajovala tím, že její máma nevěděla jak na to, aby byla lepším a laskavějším člověkem. Co se týče finanční stránky, tak na tom byla rodina velice dobře, Jana nikdy nepocítila hlad nebo nedostatek oblečení. Dceři ale nejvíce bylo líto to, že mezi nimi není žádný kamarádský vztah, nemohla se se svojí matkou bavit jako ostatní kamarádky o nejrůznějších holčičích věcech, což Janu zraňovalo.

Změnilo se něco časem?

Říká se, že čas zahojí všechny rány, ale možná to platí jen pro ty fyzické. Jana si našla přítele a brzy si s ním pořídila dítě i navzdory tomu, že jejich finanční situace nebyla zrovna nejlepší. Matka po Janě vyžadovala, aby ji často navštěvovala a zajímala se o ní.

Vrcholem pro Janu bylo, když za ní matka přišla s tím, že prodá jejich byt, aby si mohli pořídit menší a další část peněz dát do podnikání. Ale Janina představa, že by znovu žila s matkou pod jednou střechou, byla neuskutečnitelná a snažila se jí sdělit všechny argumenty, proč na její návrh nikdy nepřistoupí.

Matka vyčítala dceři její nevděčnost a obě si prohodily mezi sebou slova, která se jindy neodvážili říct. Dcera na základě tohoto konfliktu s matkou přerušila veškerý kontakt. V rozhodnutí ji podporovala jen nejbližší rodina. Nechtěla dál snášet arogantní chování své matky a věděla, že její volba nekomunikovat, je ta nejlepší.

Z čeho se ponaučit z našeho příběhu?

  • Nechtějte po dítěti nemožné
  • Nechejte mu volnost
  • Ukažte, že vám může věřit

Úvodní Fotografie: Depositphotos