Jídlo a pití, kterému se vyhýbejte, pokud máte vysoký krevní tlak. Předejdete tak zhoršení zdravotního stavu

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak je onemocnění, které může v některých případech vést až k zástavě srdce. Je proto dobé tento zdravotní stav nepodceňovat a vyhýbat se nebezpečným potravinám. Více jsme se dozvěděli od výživové specialistky Amy Richter.

Potraviny, které každý den konzumujeme, mají na náš krevní tlak větší vliv, než by se na první pohled mohlo zdát. Je dobré se některým z nich zcela vyhýbat. Náš tlak výrazně nezvyšují jen slané a sladké potraviny, ale také potraviny s vysokým obsahem tuků.

Do svého jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu

Lidé s vysokým krevním tlakem by se neměli vyhýbat konzumaci ovoce a zeleniny, ale doporučeny jsou také celozrnné výrobky. Naopak vyhýbat by se měli červenému masu, soli a sladkým potravinám a nápojům. Sodík, který je obsažen v soli a slaných výrobcích, je hlavním důvodem, proč je náš tlak zvýšený. Významně totiž ovlivňuje rovnováhu tekutin v krvi. V určitém množství je jeho denní konzumace doporučena, problém ale je, že ho často konzumujeme, aniž bychom o tom věděli.

Fotografie: Pexels

Sodík je totiž skrytý ve velkém množství potravin. A to dokonce i tam, kde bychom ho nejméně čekali. Velké procento soli obsahuje pečivo, pizza, uzené maso a instantní polévky. Pokud máme problémy s tlakem, při konzumaci těchto potravin je zapotřebí větší opatrnosti. Větší obsah soli se také vyskytuje v balených jídlech nebo pokrmech zakoupených v lahůdkách. Je to hlavně proto, že sůl slouží jako výborný konzervant, potraviny tak vydrží delší dobu.

Dejte si pozor na výběr masa

Z důvodu konzervace se větší množství soli přidává také do uzeného masa nebo například do párků. Jejich konzumaci bychom v případě zdravotních problémů měli omezit na minimum. Sůl se vyskytuje také v kořenících přípravcích, je proto dobré tímto dochucovadlem při vaření šetřit, nebo si při nákupu dát pozor na jeho obsah. Sodík bychom nalezli ale i v sýru nebo v nakládané zelenině.

Fotografie: Pexels

Potravinou, v níž dochází ke kombinaci všech zdraví ohrožujících látek, je mražená pizza. Ta má vysoký obsah cukru, tuků, ale i soli. Je totiž vytvořena z kombinace sladkého těsta, slaného sýru a mnohdy i uzeného masa. Aby vydržela co nejdéle, je obohacena o velké množství sodíku. Jedná se tedy o pokrm, kterému bychom se v případě problémů s krevním tlakem měli vyhýbat. Mnohem lepším, zdravějším, a dokonce i chutnějším řešením je připravit si domácí pizzu.

Vyhnout se musíme i nakládaným okurkám

Velkým překvapením ale je, že naše zdraví může zhoršit i nakládaná zelenina. K jejímu konzervování je totiž opět zapotřebí sůl. V tomto případě platí, že čím déle je zelenina konzervována, tím více sodíku do sebe absorbuje, a tím horší a závadnější pro nás je. Náš tlak mohou zvýšit také instantní pokrmy, polévky, ale i bujóny.

Velký obsah sodíku je i v oblíbených rajčatových omáčkách. K prodloužení jejichž životnosti a použitelnosti se opět používá velké množství sodíku. Jedná se nejen o rajčatové sugo a různé omáčky, ale i o kečup. Ten navíc obsahuje i zvýšené množství cukru, jenž pro náš krevní tlak rovněž není prospěšný. Mnohem lepší je tedy při našem vaření využít potraviny, které jsou čerstvé.

Škodí nám také konzumace alkoholu, ale i cukru

Skrytým škůdcem jsou nápoje, k jejichž slazení se používá velké množství cukru. Ty totiž přímo neovlivňují náš tlak, ale podílejí se na naší hmotnosti, a ta následně zatěžuje naše srdce. Snížení konzumace cukru dokáže výrazně ovlivnit nejen systolický, ale také diastolický tlak. Krevní tlak negativním způsobem rovněž ovlivňují potraviny, které jsou trvanlivé. Obsahují velké množství nasycených tuků, a přispívají tak ke vzniku srdečních chorob, mrtvice nebo cukrovky.

Fotografie: Pexels

Na velké množství nasycených tuků bychom narazili také v plnotučném mléce, ve smetaně, v másle a v červeném mase. Abychom udrželi naše srdce co nejdéle zdravé, je dobré omezit konzumaci i těchto potravin. Živočišné tuky je vhodné nahradit rostlinnými zdroji. Krevní tlak negativním způsobem ovlivňuje i nadměrná konzumace alkoholu. Také může blokovat účinek některých léku. Alkoholické nápoje navíc obsahují velké množství cukru a jejich konzumace podporuje vznik obezity.

Zdroj: Healthline