Vysoký krevní tlak je u žen úzce spojen s nástupem menopauzy. Mezi první příznaky patří například zarudnutí kůže

Fotografie: Depositphotos

Krevní tlak je síla krve, která tlačí na vnitřní výstelku tepen. Vysoký krevní tlak vzniká, když se tato síla zvýší a zůstane po určitou dobu vyšší než normálně.

Hypertenze je často považována za zdravotní problém mužů, ale to je mýtus. Americká kardiologická asociace uvádí, že přibližně polovinu lidí s vysokým krevním tlakem tvoří ženy. V České republice trpí hypertenzí přibližně třetina obyvatel ve věku 25–60 let, ve vyšší věkové kategorii je toto číslo ještě vyšší. Trvale vysoký krevní tlak v tepnách je nebezpečný pro srdce, mozek, aortu a velké tepny, pro ledviny a oči. Pohlaví obvykle nemá na riziko velký vliv, ale nástup menopauzy riziko vzniku vysokého krevního tlaku mírně zvyšuje, říká doktorka Meredith Goodwin.

Příznaky vysokého tlaku u žen

Vysoký krevní tlak nemusí vždy způsobovat příznaky. Ve skutečnosti se někdy označuje jako „tichý stav”, protože většina lidí s vysokým krevním tlakem nemá žádné příznaky. Často se příznaky vůbec neobjeví, dokud někdo netrpí vysokým krevním tlakem již několik let a stav se nestane závažným. Avšak i lidé se závažným vysokým krevním tlakem nemusí mít žádné příznaky. Pokud se nějaké objeví, vypadají u všech stejně a mohou zahrnovat:

  • zarudnutí kůže
  • červené skvrny před očima
  • závratě

Tyto příznaky se však objeví až poté, co zvýšený krevní tlak způsobí porušení poškozených cév. Jediným skutečným příznakem vysokého krevního tlaku jsou trvale vysoké hodnoty krevního tlaku. Proto je důležité nechat si alespoň jednou ročně zkontrolovat krevní tlak.

S přibývajícím věkem se příznaky vysokého krevního tlaku nemění. Ačkoli ženy, které mají za sebou menopauzu, jsou vystaveny vyššímu riziku vysokého krevního tlaku. Stále je však nepravděpodobné, že by pociťovaly vůbec nějaké příznaky. Vysoký krevní tlak je u starších žen stále tichým onemocněním.

hypertenze
Fotografie: Freepik

Pokud se nějaké příznaky objeví, budou to pravděpodobně zarudnutí, červené skvrny před očima a závratě. Nejlepším způsobem, jak mohou starší ženy sledovat svůj krevní tlak, je hlídat jeho hodnoty a hovořit o něm se svým zdravotníkem.

Komplikace vysokého krevního tlaku

Bez správné diagnózy nemusíte vědět, že se váš krevní tlak zvyšuje. Nekontrolovaný vysoký krevní tlak může vést k poškození cév různých orgánů. To může způsobit vážné zdravotní problémy, jako např. mrtvici, selhání ledvin, srdeční infarkt, oslabení nebo zesílení cév v ledvinách, demenci či problémy se zrakem. Existují také důkazy, že vysoký krevní tlak může způsobit vyšší riziko vážného onemocnění, pokud se nakazíte covidem.

Zdroj: Healthline