Sprchovat se denně je doslova hřích. Lékařka prozradila optimální frekvenci mytí

Fotografie: Pexels

Někteří lidé si nedokážou představit den bez sprchy, protože je to učili jejich rodiče úplně od malička. Ale možná to není potřeba úplně každý den.

Sprchování je základní činností pro udržení tělesné hygieny. Někteří lidé se osprchují horkou vodou, aby se jemně probudili a zmírnili svalové napětí. Jiní si hned ráno dají raději studenou sprchu, aby podpořili imunitní systém. Rodiče svoje děti učí sprchovat se každý den kvůli čistotě. Ale opravdu se musíte mýt každý den? Odpověď prozradila lékařka Carissa Stephens.

Má to svá ale

Existují dva názory: měli byste se mýt každý den, abyste pročistili pokožku, nebo naopak každodenním sprchováním riskujete podráždění pokožky a poničení její ochranné kožní bariéry. Ve skutečnosti sprcha odstraňuje odumřelé buňky, přebytečný maz, pot, bakterie a znečištění. Jenže kromě těchto špatných buněk odstraňuje i ty dobré, a to je ten největší problém.

Kromě toho může každodenní sprcha eliminovat dobré bakterie přítomné na povrchu pokožky a podporovat kožní infekce. Proto by lidé, kteří trpí například atopickým ekzémem, měli každodenní sprchování raději zvážit. Pro ostatní je vhodné používat k hydratování pokožky spíše nějaké tělové mléko.

Jak často se sprchovat

Podle různých dermatologů bude člověku stačit, když se bude koupat každé 2 nebo 3 dny. Frekvence, s jakou byste se měli sprchovat, však závisí na několika faktorech, jako je vaše každodenní fyzická aktivita, míra pocení nebo venkovní teplota. Když je horko, určitě se vyplatí sprchovat se častěji, než když je zima.

Jak jste asi již pochopili, každodenní sprchování opravdu nemá žádné zdravotní následky. I tak je ale vhodné nesprchovat se příliš dlouho a vyhnout se používání příliš velkého množství šamponu a mýdla. Kromě toho je také dobré nesprchovat se příliš teplou vodou, to totiž vysušuje vaši pokožku. Sprchujte se vlažnou vodou a používejte jemné mýdlo.

Fotografie: Depositphotos

Mytí vlasů ve sprše

Časté mytí vlasů může mít za následek suchou pokožku hlavy, její svědění a zarudnutí. Také se vám rozhodně začnou více mastit vlasy. Pro údržbu vlasů proto není vždy nutné je mýt denně. Pokud máte normální vlasy, stačí je dvakrát týdně mýt šamponem, aby byly čisté a zdravé. Pokud jsou ale vaše vlasy suché a snadno se lámou, zvolte mytí spíše jemným šamponem.

Zdroj: Healthline