Co je malé to je milé aneb Jak zařídit malý byt

Přestože život v malém bytě může znít jako boj s podstoupením mnoha obětí, nemusí tomu tak být. Mnohdy naopak můžete být mile překvapeni. Díky vhodně vybranému nábytku a především designu lze vykouzlit i z malého bytečku pohodlný domov s dostatečným místem pro všechny jeho členy.

Nezřídka se lidé v malých bytech cítí stísněně a trápí se jednak omezenými možnostmi skladování, a také nedostatečným prostorem pro všechny členy rodiny. Mohlo by se zdát, že díky malého bytu budeme muset činit kompromisy na úkor komfortu i soukromí. Chcete-li však maximalizovat prostor, a objevit nepoznané možnosti malého bytu, nesmíte šetřit. Investujte nejen čas, ale i peníze do správné volby jednoduchého a především funkčního designu. Zaplaťte si architekta a nechte pracovat odborníky – vyplatí se vám to!

Zvolte prostorově úsporný design

Nábytek nepořizujte uvědoměle a myslete na to, že si budete muset vystačit s jeho menším množstvím. Z tohoto důvodu jeho výběr nepodceňujte. První finta zní – investujte do kvality a mějte vysoké nároky. Nepořizujte si pouze minimální množství nábytku, ale žádejte multifunkčnost a dlouholetou životnost. Mít vysoké nároky ohledně nábytku pro malý byt je standard – nikdy na to nezapomínejte.

Buďte netradiční a originální

Ve vašem malém bytě je mnoho místa, ovšem nemůžete chtít využívat jen prostor, který je přímo dostupný. Nábytek vybírejte tak, aby vám umožnil užívat i méně tradiční a atypické části bytu. Jedná se například o skrytá zákoutí, prostor pod stropem, stěny (jež nemusí být pouze stěny), výklenky a další. Samozřejmostí pro malé byty jsou světlé a přírodní barvy. Výtečná volba jsou dubové povrchy, bíle vymalované zdi či stěny z bílých a světle šedých cihel + velká okna, která interiér přirozeně prosvětlí. Maličký prostor potřebuje nutně dýchat a mít dostatek přirozeného světla.

Inovace pro váš malý byt

Vytvořte větší místnosti díky reorganizaci, která rozdělí pouze opticky. Tím uchováte vzdušnost a zatočíte s pocitem stísněnosti. Velmi moderní a praktické jsou mezonetové vestavby, ale pozor, nemusí být vždy v celé délce místnosti. Zkusit můžete i patrový prostor, který poslouží jako malá ložnice. Také v jedné místnosti lze dopřát soukromí i více lidem. Oddělit pracovnu od obývací místnosti můžete díky oboustranné knihovně, policového systému či úložného prostoru.