Na dně hrnečku či v kávovaru máte hotový poklad. Kávová sedlina má celou řadu dalších využití

Fotografie: Freepik

Jste milovníci kávy a váš kávovar denně vyprodukuje několik gramů kávové sedliny? Pak už jste jistě přemýšleli, na co by se dala sedlina ještě dále využít. S našimi radami rozhodně nešlápnete vedle a jsme si jisti, že jeden z našich tipů určitě vyzkoušíte.

Kávová sedlina je plná živiny

Tato cenná organická surovina najde své využití na zahradě i v domácnosti. Díky užitečným složkám v ní i vlastnostem se bude hodit pro péči o vaši krásu, udržení zdravých rostlin na zahradě i při úklidu v domácnosti. Je jen na vás, na co kávovou sedlinu využijete a v které oblasti bude pro vás prospěšná.

Mezi ty nejlepší vlastnosti kávové sedliny patří:

  • nezaměnitelná příjemná vůně
  • vhodná pro výživu rostlin
  • vhodná v boji proti škůdcům
  • vyživuje pleť i vlasy

Naším prvním tipem, jak využít kávovou sedlinu, se vám bude hodit na zahradu i terasu. Kávová sedlina totiž slouží jako skvělé hnojivo pro všechny druhy rostlin. Mnoho zahrádkářů sedlinu vyhazuje na kompost, kde se jí obzvlášť daří a slouží jako podpora hnojení. Půdě dodává kyselost a například při smíchání kávové sedliny se semínky mrkve vám začne mrkev klíčit o mnoho rychleji.

Fotografie: Freepik

Díky krásné vůni kávy dokážete s kávovou sedlinou eliminovat kdejaký zápach. Otřete si ruce kávovou sedlinou například po přípravě česnekového či cibulového jídla a neutralizujte tak všechny pachy. Využití k podobným účelům najdete i v lednici. Pokud nasypete kávovou sedlinu do skleničky, zalijete trochou vody a postavíte skleničku na jednu z polic lednice, všechny ostatní pachy do pár chvil zmizí.

Dalším využitím kávové sedliny na terase či zahradě je rozhodně jako repelent. Boj proti škůdcům je leckdy neúprosný a zdlouhavý. Smíchejte kávovou sedlinu s pomerančovou kůrou a tento prášek rozmístěte kolem rostlin. Za pár dní se květin a rostlin nevšimne jediný škůdce — včetně kočky vašeho souseda.

Kávová sedlina pomáhá proti celulitidě

Ano, čtěte správně. Kávová sedlina, kterou jste doteď vyhazovali jen tak do odpadkového koše, vám pomůže v boji proti celulitidě. O kofeinu je dlouhodobě známo, že zlepšuje krevní oběh a vyplavuje přebytečnou vodu z těla.

Smíchejte kávovou sedlinu s vínem, olivovým a zázvorovým olejem. Vzniklou masku nanášejte na místa s celulitidou alespoň dvakrát týdně a jemně postižená místa masírujte.

Kávová sedlina vám pomůže také umýt nádobí. Neumíte si to představit? Hrubá zrnka vám pomohou setřít houbičkou i ty největší zaschlé nečistoty a zbytky jídla. Kávová sedlina tak bude skvělou alternativou vedle chemických prostředků nebo ekologičtější varianty jedlé sody.