Na historickém porodu paterčat v Česku se podílelo 40 specialistů. I po letech se stále jedná o unikátní událost

Fotografie: Depositphotos

Narození zdravých paterčat je vzácnost, která se neděje každý den, a to ani v celosvětovém měřítku. Proto první česká paterčata budila pozornost i za hranicemi naší republiky.

Připomeňme si příběh tohoto mladého páru, který původně chtěl pořídit synovi jen jednoho sourozence. Brzy se však ukázalo, že se věci mají jinak, a rodina se na čas stala tou nejsledovanější. A není se co divit, narození paterčat totiž připadá na jeden ze 47 milionů porodů. Na další česká paterčata si tak statisticky budeme muset počkat dalších 480 let.

Na takovou novinku není připraven žádný rodič

Alexandra a Antonín se zpočátku těšili jen na jedno miminko. Na prvním ultrazvuku bylo pouze potvrzeno těhotenství. Oba však měli v rodině dvojčata a tak trošku předpokládali, že by se i jim v tomto směru mohlo zadařit. Na dalším ultrazvuku lékař skutečně odhalil dvě vyvíjející se miminka. Na tom dalším už však rodiče čekal opravdový šok.

Nejdříve to měla být trojčata, vzápětí se však potvrdila čtyřčata. To je samo o sobě zpráva, na kterou nejspíš není připraven žádný rodič. S postupem těhotenství se však i tato zpráva změnila, když lékaři na ultrazvuku odhalili ještě páté miminko. Alexandra byla během těhotenství bedlivě sledovaná a nakonec porodila plánovaným císařským řezem.

Porodní tým se skládal ze 40 lidí

Na unikátní porod se připravilo neuvěřitelných 40 zdravotníků. Nesmělo se nic zanedbat. Jedna dramatická situace se však odehrála, když se zdálo, že kvůli zpoždění vlaku nedorazí tatínek k porodu včas. To se naštěstí nestalo, a tak mohli oba společně přivítat na svět Daniela, Michaela, Alexe a Martina. Jediná holčička dostala jméno Terezka.

Později jsme mohli sledovat i život dětí po porodu. Péče o pět miminek je něco nesmírně náročného, a tak rodině pomáhali příbuzní i asistentky. První měsíce rodina překonala a postupem času se děti více osamostatnily. Dnes chodí už do třetí třídy a daří se jim dobře. Počáteční mediální nátlak byl však na rodinu moc.

Po počátečním mediálním zájmu se rodina stáhla do ústraní

V posledních letech se tak stáhli do ústraní a snaží se si chránit své soukromí. Mnoho rozhovorů rodiče neposkytují. Přesto víme, že dětem se ve škole daří. Jsou tu spokojené a spolupráce s rodinou je dobrá. Rodiče paterčat jistě stále rádi uvítají dary nebo peněžitou pomoc. Zajistit šest dětí tak, aby zbylo i na kroužky nebo rodinný výlet, totiž není nic jednoduchého.

Zdroj: Newsner